Na društvenim medijima se pojavio snimak ruskih tenkova T-62 koji ulaze u Ukrajinu.
Na društvenim mrežama kako zapadnim, tako i ruskim pojavio se snimak kompozicije dekonzerviranih tenkova T-62 na putu za Melitopolj, gde bi trebalo da budu uključeni u borbu.
Pojavio se snimak na kome se procenjuje da ima 65 tenkova tipa T-62 sovjetske proizvodnje iz ruskih viškova, koji su povučen iz operatine upotrebe Vojske Ruske Federacije 2013. godine ukazuje kako ruska vojska zapravo i nema više modernih tenkova T-72, T-80 i T-90.
Sada velika količina ovih tenkova stiže i u Ukrajinu. Na društvenim mrežama "zli jezici" su preneli da je ovo glavni dokaz da je Rusija ostala bez tenkova kada umesto T-72 i T-80 poslednjeg Sovjeta mora da uvodi prastari T-62 sa topom kalibra 115 mm.
Rusija nije ostala bez tenkova koja inače operativno samo u evropskom delu ima 10.000 (operativnih). koji se s vremenom smanjvao i zaustavio na nekih 6.000 do 7.000 tenkova. Pošto se sporazum o prijavi snaga odnosi na evropski deo ostalo je nagađanje koliko je povučeno tenkova iza Urala u Aziju i koliko ima operativno. Treba dodati da pre raspada SSSR-a ta brojka se kretala na oko 40.000 tenkova od kojih je u Rusiji ostalo operativno nekih 25.000-30.000.
Otkud u Ukrajini T-62?
Pre svega treba dodati da se ovi tenkovi pridodaju jednicima Lunganske i Donjecke Narodne Armije kao ispomoć pešadiji u predstojećim nastupanjima. Veruje se da se pritisak na istoku pojačava, a broj tenkova kojim raspolažu snage ovih milicija pre svega zaplenjih T-64 je nedovoljna, a zbog lakše obuke, i okretnosti ovim jednicama biće pridodati i T-62M, koji su se inače u operacijama u oba Čečenska rata 1994-1996 i 1999-2003 pokazali mnogo bolje nego T-72 i T-80 koji su pravljeni viđe za juriš.
"Zli jezici" uprkos tome nastavljaju dalje da tvrde onu postavku da Rusija nema više tenkova i da mora "krševe" da uovi u operativnu upotrebu, pa su počeli i naslovi šta možemo očekivati BT-7 da se uvede u rat u Ukrajini?
Međutim, retko ko je od onih koji su pisali, mogao da navede da uprkos svojoj starosti tenk T-62 je i danas odličan sovjetski srednji borbeni tenk, ako zastupamo NATO terminologiju. Poznavaoci tenkova i danas kažu da je to tenk koji se i danas može nosti solidno sa zapadnim tenkovima, koji su u naoružanju članica NATO, tad, ali i danas.
U periodu od 1981-1985 oko 785 tenkova modernizovano je na verziju T-62M. Na tenk je bio dodat dodatni oklop od čelične ploče koji je poznat kao "potkovica". Na prednjoj ploči u unutrašnjosti je dodat dodatni oklop debljine 30mm i to po šest ploča debljine 5 mm svaka. U čečneiji tenkovi su dobili rešetkasti oklop koji je bio namenjen za odbranu pred napadima ručnih raketnih bacača RPG-7. Tenk je dobio i bacače dimnih kutija "tuša 902B" kalibra 81 mm, s čime je njegova težina povećana na 2,2 tone.