Svijet

PANIKA U SVIJETU - ZALIHA PŠENICE IMA JOŠ SAMO ZA DESET NEDELJA?! Rat dolio ulje na vatru, Rusija drži hranu kao "taoca"

Autor Jovana Raičević Izvor mondo.rs

Ukrajina se smatra svjetskom "žitnicom", a Rusija i Ukrajina zajedno čine skoro trećinu svjetskog izvoza pšenice.

Izvor: Profimedia/SPUTNIK

Dok ruska invazija ulazi u četvrti mjesec, svijet ima uskladištenih zaliha pšenice za još samo 10 nedelja, rekao je stručnjak za nesigurnost hrane pri UN. Sara Menker, izvršna direktorka poljoprivredne analitičke firme "Gro Intelligence", rekla je Savjetu bezbjednosti UN da rat Rusije i Ukrajine nije uzrok nestašice hrane, već je "jednostavno dolio ulje na vatru koja je dugo gorjela".

Ukrajina se smatra svjetskom "žitnicom", a Rusija i Ukrajina zajedno čine skoro trećinu svjetskog izvoza pšenice. Podsjetimo, nedavno je američki državni sekretar Antoni Blinken optužio Rusiju da koristi hranu kao oružje. Blinken je, takođe obraćajući se Savjetu bezbjednosti UN, rekao da Rusija drži hranu kao "taoca" ne samo za Ukrajince, već i za milione širom svijeta.

"Izgleda da ruska vlada misli da će upotreba hrane kao oružja pomoći da se postigne ono što njena invazija nije - da slomi duh ukrajinskog naroda", rekao je Blinken.

Menker je rekao da suše širom svijeta doprinose smanjenju resursa pšenice. Menker je rekao da su globalne zalihe hrane takođe pod uticajem klimatskih promjena i nestašice đubriva.

"Trenutno globalno imamo uskladištenih zaliha pšenice samo za 10 nedelja. Današnji uslovi su gori od onih 2007. i 2008. godine", rekla je ona.

Menker je rekao da procjene zvaničnih vladinih agencija iz cijelog svijeta pokazuju da zalihe pšenice čine 33% godišnje potrošnje, ali je dodao da modeli koje je napravio "Gro Intelligence" pokazuju da bi ta cifra zapravo mogla biti bliža 20%, što je nivo koji nije viđen od 2007. i 2008. .

"Važno je napomenuti da se sada javljaju najniži nivoi zaliha žitarica koje je svijet ikada vidio, dok je pristup đubrivima veoma ograničen. A suša u regionima u kojima se uzgaja pšenica širom svijeta je najekstremnija u poslednjih 20 godina. Slična zabrinutost za inventar važi i za kukuruz i druga zrna", rekla je ona.