"Curenje vodonik-sulfida moglo bi da prouzrokuje ekološku katastrofu svjetskih razmjera"!
Rusko bombardovanje ukrajinske čeličane Azovstalj moglo bi da dovede do strašnih posledica po klimatske promjene koje bi mogle da nastanu usled ruskog korišćenja otrovnih hemikalija u Crnom i Sredozemnom moru, prenosi "Daily Mail".
Gradonačelnik Marijupolja, Vadim Bojčenko, rekao je da bi dalje bombardovanje čeličane Azovstalj, koja ima nekoliko stotina tona koncentrovanog rastvora vodonik-sulfida, moglo da prouzrokuje katastrofalno curenje u Crno more što bi zatrovalo kompletnu floru i faunu!
"Ovo curenje moglo bi da proizvede ekološku katastrofu svjetske klase. Izlivanje ove tečnosti u potpunosti će ubiti floru i faunu Azovskog mora, a te opasne materije mogu dospjeti u Crno i Sredozemno more", izjavio je Bojčenko.
On je pozvao stručnjake Ujedinjenih nacija da im priteknu u pomoć i da im odobre hitnu intervenciju kako bi se spriječila klimatska prijetnja svjetskih razmjera.
"Rusija želi da stvori 'geto' u Marijupolju tako što će zatrovati cijeli vodovod, a to bi prouzrokovalu dugoročnu krizu za Ukrajinu", kazao je Bojčenko.
Osvrnuo se i na potencijalnu nuklearnu katastrofu ukoliko se nastavi bombardovanje Marijupolja.
"Nastavak bombardovanja može dovesti do teških posledica radijacije uz kontaminaciju svih teritorija u blizini", naveo je Bojčenko.
Njegove riječi je potvrdila i zamjenica ministra spoljnih poslova Emina Džaparova.
"Rusi su ispalili raketne sisteme 'Grad' na teritoriji Harkovskog instituta gdje se nalazi nuklearna instalacija, u čijoj je aktivnoj zoni napunjeno 37 gorivnih nuklearnih ćelija. Uništenje nuklearnog postrojenja i skladišta nuklearnog materijala moglo bi dovesti do ekološke katastrofe nesagledivih posledica. Ukrajina nastavlja da skuplja dokaze o ratnim zločinima koji se potom šalju u Hag", izjavila je Džaparova.