Projektili nalik ekserima, koji su oštri kao žileti su napravili velika oštećenja u gradu Irpinu, a svi koji su pogođeni imali su teške povrede.
Više od mjesec dana nakon što je ukrajinska vojska preuzela Irpin od Rusa, Volodimir Klimaševski i dalje pronalazi male projektile nalik ekserima razbacane po njegovoj bašti i urezane duboko u zidove njegove kuće.
"Ne možete ih izvaditi rukama, morate koristiti kliješta", rekao je Klimaševski, pokazujući na zid prošaran tamnim strelicama.
Nazvani flešets - francuska riječ za "male strelice" - ovi projektili su oštri kao žilet, inače su brutalan izum Prvog svjetskog rata kada su ih Saveznici koristili da pogode što je više moguće neprijateljskih vojnika. Spakovani su u granate koje ispaljuju tenkovi. Kada se granata detonira, nekoliko hiljada projektila se raspršuje na veliku površinu.
Flešet granate nisu zabranjene u ratovanju, ali njihova upotreba u civilnim područjima jeste zabranjena humanitarnim pravom, zbog njihove neselektivne prirode. Izazivaju ozbiljna oštećenja dok se probijaju kroz tijelo, uvijaju se i savijaju i mogu biti smrtonosni.
Sjedinjene Države su ih koristile tokom rata u Vijetnamu, a Kancelarija UN za koordinaciju humanitarnih poslova optužila je izraelsku vojsku da ih je koristila protiv civila 2010. godine u Gazi, navodi se u izvještaju američkog Stejt departmenta. Ali osim toga, rijetko su korišćeni u modernom ratovanju. Nakon što su se ruske snage povukle iz gradova i sela sjeverno od Kijeva koje su zauzele u martu, pojavili su se dokazi da su ih koristile tokom svog napada.
Irpin, predgrađe Kijeva, nije jedino mjesto gdje su se pojavili ti dokazi. U selu Andriivka, oko 20 kilometara zapadno od Irpina, farmer Vadim Božko rekao je za Si-En-En da je pronašao ove granate razbacane duž puta koji vodi ka njegova kuća. Božko i njegova supruga sakrili su se u podrumu dok je njegov dom granatiran. Skoro je potpuno uništen od granata.
Granate su takođe pronađene u tijelima ljudi koji su ubijeni u kijevskom predgrađu Buča, kaže Ljudmila Denisova, ukrajinski ombudsman za ljudska prava. Denisova je prošlog mjeseca rekla da se posle "oslobođenja gradova u Kijevskoj oblasti otkrivaju nova zvjerstva ruskih trupa".
"Forenzičari su pronašli granate u telima stanovnika Buče i Irpina. Rusi su ih ispalili i koristili ih za bombardovanje stambenih zgrada u gradovima i predgrađima", rekla je Denisova u saopštenju. Nejasno je da li su flešete bile ono što je ubilo žrtve.
Stotine metalnih strelica i dalje su ugrađene duboko u zidove kuće Vladimira Klimaševskog u Irpinu. Klimaševski, 57, još uvijek se jasno sjeća dana kada su flešete počele da pljušte na njega. Bio je 5. mart i on je ležao na podu u svojoj kući, podalje od prozora, skrivajući se. Granata je pogodila susjednu kuću, ali nije eksplodirala.
Ruske snage ostavile su bombe, smrt i razaranja oko Kijeva. Sada je u toku teška operacija deminiranja. Njegove komšije Anželika Kolomiec, 53, i Igor Novohatnij, 64, pobjegli su iz Irpina za vrijeme najgorih borbi u martu. Kada su se vratili nakon nekoliko nedelja odsustva, rekli su da su zatekli brojne flešete razbacane po njihovoj bašti i na vrhu njihovog krova.