Svijet

AMERIČKI STUDENT ŠOKIRAO SVIJET - ŽESTOKO UGROŽAVA PUTINA! Sve oči uprte u njega, evo kako je postao NEPRIJATELJ Rusa

Autor Gordana Bojanić Izvor mondo.rs

Ljudi širom svijeta se o toku rata u Ukrajini informišu iz više izvora, međutim nisu svi pouzdani.

Izvor: Profimedia/Twitter/screenshot/IntelCrab

Vijesti o sukobu Rusije i Ukrajine stižu od nebrojeno mnogo izvora, svako ko posjeduje pametni telefon sa kamerom i pritup internetu može na društvenim mrežama objaviti fotografiju, snimak ili tekstualnu informaciju o toku rata i onome što zaraćene strane rade. Upravo zbog toga, mnogo je i podvala. Takozvani internet-detektivi pokušavaju da provjere relevantnost tih informacija. 

Amerikanac Džastin Piden (21) jedan je od internet-detektiva koji za sebe tvrdi da je "običan mladić sa koledža". On je student političkih nauka iz Alabame, koji na Tviter nalogu ima fotografiju sa djevojkom, a na svojoj internet stranici sliku kako drži ogroman balon u obliku šampanjca.

Međutim, Džastin ima neobičan hobi. Njegove sfere interesovanja su, kako tvrdi, od malih nogu bile nacionalna bezbjednost i geopolitika. Danas je Piden jedan od uticajnijih tviteraša, pod nadimkom "Intel kraba" (Intel Crab), piše "Dojče vele". On koristi javno dostupne podatke na društvenim mrežama kako bi provjerio informacije i razotkrio istinu iza video-zapisa i fotografija koje korisnici kače. Rat u Ukrajini mu je promijenio život i učinio ga poznatim.

Razotkriva rusku propagandu

Piden se bavi sukobom u Ukrajini još od kada je 2014. godine Rusija anektirala Krim. Tada je imao 13 godina. Sa četrnaest je već otvorio Tviter nalog i počeo da istražuje. Danas ga prati više od 250 hiljada ljudi. Američki student nikada nije kročio nogom u istočnu Evropu, ali u slobodno vrijeme "u svom malom Tviter avionu virtuelno leti" nad istočnom Ukrajinom gdje se vodi rat.

"Sigurno bih dobro prošao kada bi se takmičio u kvizu gdje je tema ukrajinska geografija", kaže on.

Ističe da je njegovo istraživanje fokusirano na javno dostupne podatke na društvenim mrežama Tviter i TikTok. On pregleda snimke i fotografije koje korisnici objavljuju navodno sa lica mjesta iz rata u Ukrajini, i uz pomoć dostupnih alata na internetu pokušava da ih provjeri. Snimci i fotografije imaju digitalne tragove u sebi, podatke koje u njih unosi sam telefon na kojem su nastali. Tako je moguće utvrditi vrijeme i datum nastanka snimka uz pomoć internet alata, ali i geolokaciju, odnosno geografsku širinu i dužinu. Time može da utvrdi gdje i kada je neki snimak nastao.

U istraživanju mu pomažu i satelitski snimci, u ovom slučaju "Sentinela 2", koji mogu da potvrde da li se neki objekat nalazi baš tamo gdje se tvrdi nekim snimkom, kao i u kojem je stanju. Piden ovom metodom pokušava da razotkrije moguće pokušaje propagande na društvenim mrežama.

Uspon Tviter-detektiva

Ovakva metoda istraživanja društvenih mreža se danas popularno naziva OSINT (Open Source Intelligence). OSINT je doživio veliki uspon proteklih mjeseci, naročito od početka invazije na Ukrajinu. Na početku rata, detektivi amateri su pratili kretanje ruskih konvoja koristeći snimke sa TikToka.

Svjetske vlade i tajne službe su takođe prepoznale vrijednost OSINT-a. Primjera radi, građani sada mogu da šalju geolokacije i video snimke kretanja ruskih trupa preko ukrajinske vladine aplikacije pod nazivom "Diia".

"Primamo desetine hiljada izvještaja dnevno", rekao je za Vašington post ukrajinski ministar za digitalnu tehnologiju Mihail Fedorov, i dodao da su snimci vrlo korisni.

Piden internet detektivsku zajednicu naziva "divljom" i ističe da je ona "decentralizovana i kolaborativna, ali i pomalo haotična". Brojni članovi imaju vojnu ekspertizu ili su bivši vojnici. Kroz istraživačko iskustvo, Piden je razvio osjećaj duboke povezanosti sa ukrajinskim narodom. On sanja da vidi svoje tvitove kao dokaz u međunarodnom krivičnom predmetu.

Šta Piden može da uradi protiv Putina?

U razgovoru za "Dojče vele", direktorka Centra za ljudska prava na Univerzitetu Berkli u Kalifoniji, Aleksa Kunig, ističe da dokazi prikupljeni putem društvenih mreža mogu da posluže na sudu. Najveću prepreku, međutim, predstavlja sama količina informacija, ali i broj društvenih mreža, pošto se snimci i fotografije šire i na Telegramu i ruskom pandanu Fejsbuka pod nazivom VKontakte.

Pidenov cilj je za sada da izvrši dovoljno političkog pritiska za pokretanje sudskih postupaka koji zahtijevaju mnogo resursa, kako vremenskih tako i finansijskih.

OSINT metoda pretraživanja društvenih mreža može doprinijeti razotkrivanju istine o nekom video zapisu ili fotografiji, ali može imati i potencijalno lošeg uticaja i posledice na korisnike. Na društvenim mrežama svako može da tvrdi da se bavi ovom metodom istraživanja i da objavljuje razne zaključke, jer ne postoji skoro nikakva kontrola, naročito na Tviteru. Osim toga, korisnici koji su okačili snimke mogu potencijalno doći u opasnost.

Tako je jedna žena iz Ukrajine snimila rusku vojsku sa svog balkona. Taj video je Piden mogao lako da verifikuje i geolokaciju je okačio na svoj Tviter. Nekoliko minuta kasnije je shvatio da bi time mogao da otkrije gdje se ta žena nalazi i obrisao je tvit. Priznaje da ga je uplašila činjenica da je zbog par lajkova mogao da ugrozi nečiji život.

Uprkos svim preprekama sa kojima se suočavaju "Tviter detektivi", ovaj mladi student odlučno nastavlja detektivski hobi, ali uz malo više obazrivosti.

"Čak i da izgubim sve pratioce, nastavio bih svoj rad", kaže on i dodaje da se nada se da će jednom biti svjedok na sudu, kako bi pomogao da se rasvijetle okolnosti rata u Ukrajini i dođe do istine.