Svijet

"ŠVEDSKA TRLJA RUKE DOK TRAJE RAT U UKRAJINI!" Profitirali zbog JEDNE STVARI - evo šta će se desiti ako uđu u NATO!

Autor Alen Kasmić Izvor mondo.rs

Susedna Finska bi trebalo da odluči u narednim nedeljama da li će podneti zahtev za članstvo u NATO.

Izvor: Profimedia

Švedska kompanija SAAB, jedna od najznačajnijih u odbrambenoj industriji, koja, između ostalog, proizvodi višenamenske borbene avione Gripen, mogla bi da ima ozbiljne koristi od odluka evropskih vlada da povećaju izdatke za odbranu.

Prema Fajnenšel tajmsu, ukoliko Švedska uđe u NATO, kompanija bi mogla da otvori mnoga nova tržišta, iako bi kompanija izgubila rusko tržište. Jedan od direktora kompanije Mikael Johanson smatra da je pristupanje vojnom paktu čisto politička odluka, ali da se neće negativno odraziti na kompaniju.

"Već smo na tržištu NATO-a sa našim sistemima, ali nismo uključeni u neke oblasti",  rekao je on, aludirajući na napredne raketne sisteme, sofisticirane senzore i IT rešenja za upravljanje sistemima. Stoga smatra da bi NATO doneo mogućnost napretka u ovom sektoru.

Susedna Finska bi trebalo da odluči u narednim nedeljama da li će podneti zahtev za članstvo u NATO nakon što je Rusija izvršila invaziju na Ukrajinu i evropske zemlje dovode u pitanje svoju bezbednosnu politiku. Švedska takođe razmatra tu mogućnost. Tamošnja vlada pozvala je na brzi izveštaj o bezbednosnoj situaciji u zemlji, koji bi trebalo da bude spreman do sredine maja. Većina analitičara smatra da bi Švedska mogla da prati Finsku u svojoj odluci, iako će imati mnogo više problema od svojih suseda. Naime, vladajuća Socijaldemokratska partija godinama se čvrsto drži svog "anti-NATO" stava.

Odluka bi mogla biti doneta pre samita NATO-a u Madridu ovog jula. Saab, kompanija u potpunom vlasništvu porodice Valenberg, proizvodi avione Gripen, kao i niz drugih vojnih sistema, a njihova cena akcija je naglo porasla otkako je Rusija napala Ukrajinu.

Johanson je rekao da se rezultati i finansijske koristi od situacije tek vide, dodajući da naporno rade na potpisivanju sporazuma sa nizom zemalja. Sve, naravno, zavisi od složenosti odbrambenih sistema koji će tim zemljama biti potrebni, dodao je on, navodeći da se sledeće godine očekuju jasniji finansijski rezultati.

Saab je došao u centar pažnje jer mnoge evropske zemlje žele da obnove svoje vojne resurse, posebno nakon što je brojno oružje iz različitih zemalja poslato u Ukrajinu.

"Imaćemo mnogo posla", rekao je Johanson i dodao da ne vidi razlog zašto su neke švedske i međunarodne banke izrazile zabrinutost za tu industriju nakon invazije i sankcija Rusiji.

"Mislim da su mnogi shvatili šta pružamo drugim zemljama kada je reč o miru i bezbednosti", dodao je on.

Globalna nestabilnost takođe utiče na lance snabdevanja, ali SAAB kaže da su bili opremljeni sirovinama najmanje godinu dana, pošto su zalihe počele da se gomilaju još u vreme pandemije. U petak su objavili finansijske rezultate prema kojima je njihov profit u prvom kvartalu povećan za 69 miliona dolara, zaključuje Fajnenšel tajms.


Tagovi