Svijet

REKORDNA SJEČA PRAŠUME KOJA UTIČE NA CIO SVIJET: Od januara "ubili" zelenu površinu veličine DEVET PODGORICA

Autor Gordana Bojanić Izvor mondo.rs

Dio amazonske prašume pogođen krčenjem šuma u ​​prva tri mjeseca 2022. godine bio je najveći ikada zabilježen, prema novom izvještaju brazilskog Nacionalnog instituta za svemirska istraživanja (INPE).

Izvor: YouTube/Printscreen/ Scenic Scenes/ABC news

Prema izveštaju INPE, objavljenom u petak, između januara i marta ove godine iskrčeno je 941,34 kvadratna kilometra šume. To je najveća količina zabilježena od kada je Institut počeo da prati stope krčenja šuma 2016. Očišćeno područje je skoro devet puta veće od površine Podgorice (108 km²).

Istraživači su primijetili povećanje od 64 odsto u odnosu na isti period prošle godine, kada je očišćeno 573,29 kvadratnih kilometara.

Uništavanje najveće prašume na svijetu poraslo je otkako je predsjednik Žair Bolsonaro preuzeo dužnost 2019. godine i oslabio zaštitu životne sredine, tvrdeći da one ometaju ekonomski razvoj koji bi mogao da smanji siromaštvo u regionu Amazona.

Izvještaj panela UN za klimu upozorava da vlade ne čine dovoljno da obuzdaju emisije gasova staklene bašte kako bi spriječile najgore posledice globalnog zagrijavanja. Dok je za to uglavnom kriva upotreba fosilnih goriva, krčenje šuma čini oko 10 odsto globalnih emisija, navodi se u izvještaju.

"Brazil je primjer onoga što klimatski izvještaj UN kaže kada se govori o tome da vlade ne preduzimaju neophodne radnje", rekla je Kristijana Maceti, aktivistkinja za šume u Brazilu za ekološku grupu Grinpis.

"Imamo vladu koja namjerno ide protiv neophodnih koraka za ograničavanje klimatskih promjena", dodala je ona.

Neki naučnici predviđaju da će krčenje šuma nastaviti da raste uoči predsjedničkih izbora u Brazilu u oktobru, kao i uoči poslednja tri izbora. "Sprovođenje zaštite životne sredine obično slabi u izbornim godinama i kriminalci onda u žurbi sijeku šume prije nego što nova vlada preuzme dužnost", istakao je Karlos Souza, istraživač u Imazonu, brazilskoj istraživačkoj instituciji.

Amazonska prašuma i druge tropske šume upijaju između 90 i 140 milijardi tona ugljenika i tako doprinose stabilizaciji svjetske klime. Samo amazonska prašuma čini deset odsto biomase naše planete. Prokrčene šume su, naprotiv, najveći izvor gasova koji izazivaju efekat staklene bašte. Sječom šume zarad dobijanja zemljišta za poljoprivredno korišćenje dolazi do emitovanja tih gasova u atmosferu, a to destabilizuje klimu.

Tagovi