Svijet

OVO JE PUTINOV PLAN - RUSI IZGUBILI KIJEV, KREĆU NA DONBAS: Gde nas čeka KLJUČNA bitka u ratu i šta je prednost Ukrajine

Autor Jovana Raičević Izvor mondo.rs

Sukob u Ukrajini se preselio na istok zemlje, piše BBC u svojoj velikoj analizi o budućnosti ovog sukoba.

Izvor: Profimedia

Analitičari smatraju da su najbolje jedinice Ukrajine na istoku i da su zatrpane u rovovskim sistemima i drugim utvrđenim položajima. Ukrajinske trupe su se do sada snažno opirale napredovanju Rusije, ali bi sada mogle biti u poziciji da se bore protiv mnogo većeg neprijatelja, pošto je primećeno da Rusija gomila snage na istoku. Pretpostavlja se i da će tamo doći dobar deo snaga koje su se povukle iz okoline Kijeva, piše BBC.

Gde će se voditi ključne bitke?

Ruski zvaničnici su rekli da je fokus njihovih snaga sada "potpuno oslobođenje" Donbasa. Kada to kažu, misle na obe istočne ukrajinske oblasti, Lugansku i Donjecku.

Kako se navodi, teren na istoku biće veliki izazov za Ruse dok napadaju. Sa manje pošumljenog zemljišta nego na severu, analitičari kažu da bi otvorene površine mogle da budu od koristi ukrajinskim braniocima.

Sledeća ključna bitka u ratu

Bitka kod Slavjanska će verovatno biti sledeća ključna bitka u ratu, prema Institutu za proučavanje rata (ISV).

Ako ruske trupe koje napreduju iz Izjuma budu u stanju da zauzmu grad, onda bi Rusi mogli da napreduju na istok prema Rubižnu da opkole relativno malu grupu ukrajinskih snaga ili da se kreću dalje na jug da opkole veći ukrajinski kontingent. Ako Mariupolj padne u ruke Rusije, mogli bi da imaju na raspolaganju više vojnika za rat u oblasti zapadno od Donjecka, prenosi BBC.

Kako se Ukrajinci pripremaju?

Penzionisani brigadni general Ben Bari iz Međunarodnog instituta za strateške studije kaže da su ukrajinske snage imale godine da pripreme svoju odbranu i da bi ruske snage tamo mogle imati velikih problema.

"Na ukrajinskoj strani, ne samo da su rovovi u stilu Prvog svetskog rata, oni će takođe imati identifikovane ključne gradove i sela koja žele da brane", kaže on.

Ukrajinska oklopna vozila i druga oprema postavljeni su iza zemljanih nasipa radi zaštite, kaže on. Mnoge ukrajinske trupe na istoku su veoma iskusne jer se godinama bore protiv proruskih separatista u ovom delu zemlje. Njihov broj bi takođe mogao da se poveća ako ukrajinski vojni komandanti prerasporede jedinice koje više nisu bile potrebne za odbranu Kijeva nakon povlačenja Rusije sa severa.

Kako će Rusija da napadne?

Brigadir Beri kaže da će Rusija verovatno intenzivno koristiti artiljeriju da uništi jaku odbranu Ukrajine pre nego što krene u kopneni napad.

Artiljerija je teško oružje dizajnirano da ispaljuje municiju mnogo dalje od malokalibarskog oružja. Napad na ukrajinske trupe direktno pešadijom, bez prethodnog teškog artiljerijskog bombardovanja, rizikuje ogromne ruske žrtve i u velikoj meri povećava rizik od poraza, piše BBC.

Rusija ima niz oružja na koje se može osloniti. Konkretno, samohodna artiljerija, kojom dominira Rusija, biće "veoma značajan faktor", kaže brigadni general Beri. Samohodna artiljerija ima izgled tenka, može samostalno da se kreće, i ispaljuje municiju naviše, tako da ona tada pada na cilj, umesto da gađa direktno na njega. Jače je zaštićen i može brzo napredovati kada je neprijateljska odbrana uništena.

Da bi udarila ukrajinske položaje sa veće udaljenosti, Rusija ima više raketnih sistema i verovatno će ih intenzivno koristiti. Ovi sistemi imaju 40 raketa koje se mogu ispaliti za samo 20 sekundi, a već su naneli katastrofalan danak gađajući civile u nekim oblastima, pretvarajući stambene oblasti Harkova, Mariupolja i drugih gradova u ruševine, navodi se u tekstu.

Moćno i opasno termobarično oružje

Izveštaji pokazuju da su ruske snage takođe koristile termobarično oružje u delovima Ukrajine, uključujući Mariupolj u Donjecku i Izjum u Harkivu. To oružje je mnogo razornije od konvencionalnih eksploziva slične veličine, raspršuje mešavinu goriva kao oblak, koje se zatim detonira, stvarajući ogromnu vatrenu kuglu i masivni eksplozijski val.

Samjuel Kreni-Evans sa "Royal United Services" Instituta kaže da je termobarično oružje "primarno dizajnirano za urbano ratovanje" jer oblak mešavine goriva koji se rasprši nakon početnog udara može prodreti kroz rupe u zgradama pre nego što eksplodira.

Ukrajinski ministar spoljnih poslova Dmitro Kuleba kaže da će borbe "podsećati na Drugi svetski rat".

Šta bi moglo da zadrži Rusiju?

Analitičari kažu da je nejasno da li su ruske snage rešile ozbiljne logističke probleme na koje su naišle u prvim nedeljama ove kampanje. Trupe su se borile sa nedostatkom goriva, hrane, vode i osnovne opreme, kao što su radio i odeća za hladno vreme.

"Obuka, motivacija i vođstvo će takođe biti ključni. Rusi se nisu dobro pokazali oko Kijeva i ne znamo da li su naučili lekcije", rekao je brigadni general Beri.

"Čini se da su gubici Rusije mnogo veći od ukrajinskih"

Izveštaji takođe pokazuju da je Rusija u dosadašnjem ratu izgubila višestruko više vojne opreme od Ukrajine. Zamena izgubljene opreme mogla bi predstavljati veliki izazov za Ruse nakon rata. Oriks, vebsajt koji prati gubitke obe strane, procenjuje da je Rusija izgubila 400 tenkova, 20 aviona, 32 helikoptera i stotine oklopnih vozila.

Oriks, treba napomenuti, uključuje samo uništenu opremu za koju su dostupni fotografski ili video dokazi. Uz to, Ukrajina je zaplenila značajne količine ruske opreme. Ali još nije jasno koliko je ove opreme upotrebljivo i koliko će Ukrajinaca moći da je koristi.

Zapad šalje isključivo odbrambenu opremu

Na duži rok, Rusija ima jednu značajnu prednost. Ukrajina je zavisna od pomoći Zapada, koji je do sada isključivo slao oružje neophodno za odbranu. Ofanzivne mogućnosti Ukrajine su veoma ograničene. S druge strane, Rusija, uprkos ogromnim gubicima, i dalje ima proizvodne kapacitete.

Tagovi