Svijet

RADNIK IZ ČERNOBILJA OTKRIO ŠTA SE ZAISTA DESILO: "Strašno je šta su Rusi uradili na kraju" - Ovo su htjeli da saznaju!

Autor Alen Kasmić Izvor mondo.rs

Nekadašnju nuklearnu elektranu u Černobilju Rusi su zauzeli na samom početku rata u Ukrajini, a sada se ponovo nalazi pod kontrolom Kijeva. Radnici koji su bili zatočeni unutar ovog postrojenja tvrde da je moglo da dođe do katastrofe neviđenih razmjera.

Izvor: Profimedia/YouTube/screenshot/RT

Ukrajinski ministar energetike German Galušenko saopštio je da je osoblje u Černobilju "iscrpljeno psihički i fizički" nakon što je radilo pod okupacijom više od mjesec dana.

"Veliki je pritisak da stanica radi pod okupacijom. Zaista je teško da se sa ruskim vojnicima razgovara svaki dan", rekao je Galušenko i dodao da su ruski vojnici takođe bili pogođeni radijacijom jer su, prema njegovim riječima, kopali zemlju na kojoj se nalazila radioaktivna prašina. Međutim, Međunarodna agencija za atomsku energiju saopštila je u četvrtak da još uvijek ne mogu da potvrde ove izjave o radijaciji ruskih vojnika.

Podsjetimo, u Černobilj su ruske trupe, sa tenkovima i oklopnim vozilima, ušle sa teritorije Bjelorusije 24. februara. Oko 170 ukrajinskih nacionalnih gardista koji su obezbjeđivali postrojenje odvedeno je u podrum i u njemu zatočeno. Potom su ruski vojnici pretražili prostorije u potrazi za oružjem i eksplozivom. Inženjerima, nadzornicima i drugom tehničkom osoblju je omogućen nastavak rada, a u naredna dva dana dovedeni su radnici ruske agencije za atomsku energiju Rosatom.

Rizik da se nuklearni materijal osobodi i dalje postoji

Nadzornik za radacionu bezbjednost, Aleksandar Lobada, rekao je da je černobiljsko osoblje željelo da po svaku cijenu zadrži kontrolu nad održavanjem elektrane. Ističe da to nije funkcionalna elektrana, ali radioaktivni otpad koji se skladišti u njoj predstavlja veliku opasnost po sve. Milijarde dolara potrošene su od nesreće koja se dogodila 1986. godine kako bi se spriječila dalja kontaminacija. On tvrdi da je još uvijek moguće da se nuklearni otpad iz ove elektrane oslobodi.

"Htjeli su da znaju kako se upravlja objektom. Tražili su informacije o svim procedurama, dokumentima i operacijama. Bio sam uplašen jer su ispitivanja bila stalna. Nekada su čak bila i nasilna", rekao je za BBC Aleksandar Lobada.

Na posljednjem spratu glavne zgrade elektrane nalaze se ključne prostorije odakle se kontroliše elektrana. Neke sobe su bile zaključane pa Rusi nisu mogli odmah da uđu u njih. Ključeve nisu pronašli, pa su zbog toga isjekli dio vrata i na taj način ih probili.

"Morali smo stalno sa njima da idemo u provjeru i da se trudimo da ih na neki način ne uvrijedimo. Dozvoljavali su našem osoblju da upravlja objektom", kaže inženjer Valerij Semonov.

Lombada kaže i da je svaki dan bio pun neizvjesnosti. Na primjer, jednom je u stanici isključena struja na tri dana pa je on na sve načine pokušavao da pronađe gorivo kako bi regenerator radio, čak je, kaže, na kraju to uspio tako što ga je ukrao od Rusa.

"Da smo izgubili struju u potpunosti, desila bi se katastrofa. Radioaktivan materijal bi mogao da bude pušten. Razmjere toga možete da zamislite. Nisam se plašio za svoj život, već za posljedice. Plašio sam se tragedije za čovječanstvo", objasnio je Lobada. On je dodao da se u podrumu glavne zgrade nalaze sobe u koje se koriste kao spavaonice, a koje su potpuno opljačkane. Pod je zatrpan ćilimima, dušecima, odjećom, obućom i drugim stvarima ukrajinske nacionalne garde koja je tamo bila zatočena.

Radnici u Černobilju dodaju i da su ruski vojnici opljačkali šta su mogli, a sa sobom poveli i zarobljene pripadnike Nacionalne garde.

"Uspjeli smo da sačuvamo elektranu. Ali je uznemirujuće što su oni odveli 169 pripadnika naše vojske", rekao je Semonov i dodao da nije potvrđeno gdje su odvedeni, ali da se vjeruje da su u Rusiji.

Tagovi