Lideri nove odbrambene alijanse AUKUS su Boris Džonson, američki predsjednik Džo Bajden i australijski premijer Skot Morison.
Kancelarija britanskog premijera Borisa Džonsona saopštila je da su Britanija, SAD i Australija donijele odluku o saradnji u razvoju hipersoničnog oružja i sposobnosti za elektronsko ratovanje.
Lideri nove odbrambene alijanse AUKUS, Džonson, američki predsjednik Džo Bajden i australijski premijer Skot Morison rekli su u zajedničkom saopštenju da su zadovoljni napretkom programa podmornica na nuklearni pogon i konvencionalno oružje i da će saveznici nastaviti da rade zajedno u drugim oblastima.
"Takođe smo danas posvećeni pokretanju nove trilateralne saradnje o nadzvučnom oružju i sposobnostima za elektronsko ratovanje“, navodi se u saopštenju.
AUKUS koji je lansiran prošlog septembra, naveo je Australiju da poništi ugovor koji su imali sa Francuskom o kupovini njihovih podmornica i da se umjesto toga odluči za američko-britanski program nuklearnih podmornica, što je zateglo odnose sa francuskim predsjednikom Emanuelom Makronom.
Kineski ambasador u Ujedinjenim nacijama Džang Jun odgovarajući na pitanja novinara o sporazumu između Britanije, Sjedinjenih Država i Australije upozorio je u utorak da bi to moglo da izazove krizu sličnu onoj u Ukrajini u drugim djelovima svijeta.
"Ko ne želi da vidi ukrajinsku krizu neka se uzdrži od stvari koje bi druge djelove svijeta mogle da dovedu u ovakvu krizu. Kako kaže kineska poslovica: ako ti se ne sviđa, ne nameći je drugima“, rekao je Džang.
SAD i Australija već imaju program razvoja supersoničnog oružja pod nazivom SCIFiRE, a britanski zvaničnici su rekli da, iako se Britanija trenutno neće pridružiti programu, tri zemlje će zajedno raditi na istraživanju i razvoju u toj oblasti kako bi proširile svoje sposobnosti.
Administracija predsjednika Bajdena radi na razvoju hipersoničnih raketa koje putuju pet puta brže od zvuka, u vrijeme kada je ruska invazija na Ukrajinu u februaru izazvala zabrinutost za evropsku bezbjednost.