"Mit je da je ruska armija druga vojna sila sveta. To je pokazala ukrajinska vojska. Ruska armija je zapravo srednjovekovna koncentracija ljudstva, to su stare metode ratovanja."
U novembru prošle godine, brigadni general Kirilo Budanov alarmirao je svetsku javnost. Vladimir Putin, rekao je Budanov tada za "Military Times", koristi masovne vežbe "Zapad 21" u zapadnoj Rusiji i Belorusiji kao paravan za planiranu invaziju na Ukrajinu. Dan kasnije, Blumberg je izvestio da američki obaveštajni izvori govore da se Rusija priprema za višestruki napad na Ukrajinu.
U to vreme, Putinov portparol je osudio Budanovove tvrdnje kao "histeriju“, a veliki deo ostatka sveta nije bio sklon da im poveruje – to jest, sve do jutra 24. februara, kada je počela ruska invazija na Ukrajinu.
Kao šef odbrambene obaveštajne agencije Ukrajine - GUR - Budanov je član nove generacije ukrajinskih odbrambenih zvaničnika koji se ugledaju na oficire NATO-a, a ne na svoje sovjetske prethodnike. On je postao punoletan nakon pada SSSR-a, radeći sa ukrajinskom odbrambenom obaveštajnom agencijom na operacijama na Krimu koji je okupirala Rusija sredinom prošle decenije. Tokom 2019. bio je na meti atentatora koji je pokušao da mu digne u vazduh automobil. Imenovanje Budanova 2020. od strane predsednika Volodimira Zelenskog naišlo je na kritike jer su pojedini tvrdili da je premlad - ima 36 godina. Kada je došao na tu funkciju, počeo je da gradi veze sa obaveštajnim agencijama od Sjedinjenih Država do Turske i da se fokusira na stvaranje ukrajinske obaveštajne službe - servis koji bi manje hijerarhijski i više horizontalno bio integrisan. Šef američke Agencije za nacionalnu bezbednost nedavno je rekao da je od početka rata razmena obaveštajnih podataka sa Ukrajinom bila "revolucionarna".
Budanov je pre neki dan u ekskluzivnom razgovoru sa novinarom "The Nation" razgovarao preko šifrovane linije o ratu i nekim od njegovih glavnih tema: on se zakleo da će ostati u Kijevu i izvršavati svoje dužnosti. Budanov je rekao da je, uprkos relativnom uspehu ukrajinske vojske u zadržavanju Rusa, "situacija veoma teška."
"Na našoj teritoriji imamo velike ruske snage, koje su opkolile gradove Ukrajine. Što se tiče izgleda da se postigne mir, uprkos pregovorima, oni su i dalje nejasni i nepredvidivi", rekao je on.
Nije bio sklon da veruje Rusima rekavši da "ruska strana nikada nije bila predvidljiva u slučaju pregovora“. A onda je i dodao:
"Naša zemlja razume sa kim imamo posla i ne očekujemo nikakvo čudo ovde. Imamo posla sa vojskom kriminalaca, pljačkaša, plaćenika i spremni smo da se borimo i pobedimo. Ruska komanda je mnogo puta pogrešila i mi koristimo te pogrešne procene. Mit je da je ruska armija druga vojna slila sveta. To je pokazala ukrajinska vojska. Ruska vojska je zapravo srednjovekovna koncentracija ljudstva, to su stare metode ratovanja", rekao je Budanov, za "The Nation."
Na kraju rata, on se nada da će Ukrajina konačno moći da rasporedi potpuno funkcionalan sistem protivvazdušne odbrane i da traži međunarodne garancije koje će obezbediti njen mir. Jedan od ključeva efikasnosti ukrajinskih snaga u trenutnom sukobu, rekao je Budanov, bilo je prikupljanje obaveštajnih podataka. On je rekao da su Ukrajinci od početka bili spremni.
"Imamo mnogo doušnika u ruskoj vojsci, ne samo u ruskoj vojsci, već iu njihovim političkim krugovima i njihovom rukovodstvu. U novembru smo već znali za namere Rusa i vidite da smo bili u pravu. Što se tiče datuma, on se menjao nekoliko puta", rekao je Budanov za "The Nation."
Budanov je takođe rekao da Ukrajinci prate čečenske snage koje se bore za Rusiju na teritoriji Ukrajine koristeći svoje mobilne telefone i ljudske obaveštajne izvore. (Čini se da Čečeni imaju problema sa operativnim obezbeđenjem - BBC je došao do privatnih poruka koje je Ramzan Kadirov, čečenski lider koji je blizak Putinov saveznik, uputio pre invazije hvaleći se svom saradniku o predstojećem ratu.)
U ruskom svetu, Čečeni imaju reputaciju posebno efikasnih vojnika. Tokom čitave invazije, Kadirov je na svom Telegram kanalu objavio video zapise čečenskih trupa u Ukrajini kako se upuštaju u brutalne vatrene okršaje i sprovode aktivnosti na ukrajinskom tlu. Neki Ukrajinci su ušli u trag lokacijama na ovim slikama i istakli da su oni u stvari u Belorusiji, daleko od fronta.
Budanov je rekao da je njegovo odeljenje pratilo kontingent od oko 25.000 Čečena od početka rata.
"Imamo mnogo doušnika u čečenskim redovima. Čim počnu da spremaju bilo kakvu operaciju, mi to saznamo. Kada je počeo rat, Rusija je pretrpela mnogo žrtava, a većina ovih ljudi nije uspela ni da se približi Kijevu", rekao je Budanov, za "The Nation."
On je istakao da su ukrajinske specijalne snage nedavno imale susret sa grupom pljačkaških Čečena u blizini Kijeva.
"Nikada nismo videli više od 20 ili 30 Čečena na jednom mestu."
Rat je ušao u novu fazu, rekao je Budanov, u kojoj su Rusi počeli da granatiraju ukrajinske gradove i izbegavaju sukobe ("Rusi su kukavice jer su bombardovali i granatirali naše mirne ljude, naše bolnice, naša pozorišta, porodilišta“ ). Uporedio je Ukrajince sa Spartancima koji su stajali i borili se kod Termopila bez lukova i strela, iako je bio uveren da Ukrajinci neće podeliti sudbinu Spartanaca u uništenju od strane izuzetno moćne vojske, prenosi "The Nation."
Budanov je takođe govorio i o neviđenom ratu koji se dešava preko kompjuterskih mreža i o tome kako su hakeri sada energično uključeni na obe strane. Ova faza rata počela je devet dana pre invazije, 15. februara, kada su ruski hakeri izvršili napad na vladine agencije i ukrajinske banke ("Ključno pitanje za Ruse je bio prekid rada i širenje panike“). Nedavno je, rekao je on, ukrajinska obaveštajna služba pratila fišing napade na zvaničnike njegove vlade od strane jedne beloruske hakerske grupe kao i grupe koja je povezana sa Rusijom, koja je takođe okrivljena za organizovanje hakovanja e-pošte Demokratske stranke tokom izbora 2016. Ukrajina je, kako je rekao, mobilisala veliku dobrovoljačku grupu hakera koji ciljaju rusku digitalnu infrastrukturu.
Jedna od ključnih komponenti njegovog posla bila je organizovanje gerilaca koji će ostati iza ruskih linija. Nije želeo da govori mnogo o tim snagama, ali je otkrio da je reč o "veoma velikom broju ljudi“, što povećava izglede za dugotrajnu pobunu poput one u Avganistanu ili Vijetnamu.
"Naši ratnici, naši vojnici, čak i naši lovci počeće da love agresora, ruske snage, svojim puškama u šumama. Uskoro doći proleće, naše šume će postati zelene, a za agresora će se otvoriti pravi pakao", rekao je Budanov.