Stanovnicima Marijupolja je nestalo hrane, pokušavaju na sve načine da dođu do makar jednog obroka dnevno.
U opkoljenom gradu Marijupolju, poprištu najtežih borbi u tronedeljnom ratu Rusije protiv Ukrajine, ljudi su sada toliko gladni da ubijaju pse lutalice kako bi imali hranu, pričaju stanovnici koji su pobjegli iz opkoljene ukrajinske luke za Fajnenšel tajms.
Dmitro, biznismen koji je napustio grad u utorak, rekao je da su mu prijatelji rekli da su pribjegli ovoj očajničkoj mjeri u poslednjih nekoliko dana nakon što su im nestale zalihe hrane.
"Čujete riječi, ali nemoguće ih je zaista shvatiti, vjerovati da se ovo dešava. To je pakao na zemlji", rekao je Dmitro. Nekada jedna od najvažnijih ukrajinskih luka, Marijupolj je sada grad duhova. Više od dvije nedelje Marijupolj je podvrgnut ruskom bombardovanju takvog intenziteta da je grad totalno razoren, i uzgubio je 2,500 stanovnika, kako navode ukrajinski zvaničnici.
Posle višednevnih vazdušnih i artiljerijskih napada, ruske trupe su sada ušle u centar grada, uz teške borbe koje su zabilježene na nekim od njegovih glavnih trgovačkih ulica i u blizini Pozorišnog trga, preneli su ranije ukrajinski mediji. Rusija je u nedelju uveče dala Ukrajini rok do 5 sati ujutro po lokalnom vremenu da odluči da li će predati Marijupolj. Njeno ministarstvo odbrane saopštilo je da će dozvoliti ukrajinskim trupama da napuste grad, ali samo ako polože oružje.
Ruske snage već imaju kontrolu nad Livoberežnim okrugom, ili okrugom na lijevoj obali, na istoku grada, kao i Mikrorajoni, nizom stambenih naselja na sjeveroistoku, rekla je Ana Romanenko, ukrajinska novinarka koja je u bliskom kontaktu sa tamošnjim ukrajinskim snagama. "Linija fronta sada prolazi upravo kroz Marijupolj", rekla je ona.
Dmitro, bio je jedan od brojnih stanovnika Mariupolja koje je Fajnenšel tajms kontaktirao telefonom nakon što su evakuisani tokom prošle nedelje u grad Zaporožje koji kontroliše Ukrajina, oko 230 km zapadno od Marijupolja. Svi su opisali da je napad bio brutalan, da je uništio grad, ubio i osakatio bezbroj civila i ostavio duboke ožiljke na preživjelima.
Nikola Osičenko, izvršni direktor Mariujpoljske televizije, rekao je da je njegovo sjećanje na protekle tri nedelje bio osjećaj potpune nemoći. "Kada su bombe padale, redovno bih pokrivao sina svojim tijelom", rekao je i dodao: "Ali znao sam da ga zaista ne mogu zaštititi, da je to bio čin očaja", rekao je on.
Strateški lociran na Azovskom moru, kapiji Crnog mora, Marijupolj je bio na nišanu Rusije od početka rata. Prekinuto je snabdijevanje strujom, gasom i vodom. Vlasti Mariupolja saopštile su da je 2.400 stanovnika grada ubijeno otkako je Rusija započela svoju invaziju.
Preživjeli očajnički pokušavaju da nabave zalihe hrane, dok bombe padaju oko njih. Dmitro je rekao da je posjetio centralnu pijacu prošle nedelje nakon što je srušena ruskom artiljerijom. "Sve je gorjelo, svuda je bilo leševa, a ja sam samo prolazio, uzeo kupus ovdje, šargarepu tamo, znajući da to znači da će moja porodica živjeti još dan-dva", rekao je on.
Svjedoci su opisali postapokaliptične scene pasa lutalica kako jedu posmrtne ostatke žrtava bombardovanja koje su ležale nepokopane na ulici. Civilne žrtve su smještene u masovne grobnice ili sahranjene u dvorištima kuća: pravilne sahrane su previše opasne, dodao je Dmitro.