Rusija je najveći svjetski izvoznik pšenice, a Ukrajina je peti po veličini, saopštio je FAO.
Cijene hrane širom svijeta mogle bi da porastu i do 20 odsto kao rezultat sukoba u Ukrajini, upozorila je agencija Ujedinjenih nacija zadužena za hranu.
Međunarodne cijene hrane i stočne hrane mogle bi da porastu između 8 i 20 odsto kao rezultat rata, što bi izazvalo skok u broju gladnih, saopštila je Organizacija za hranu i poljoprivredu (FAO).
U preliminarnoj procjeni ruske invazije na Ukrajinu, FAO je rekao da nije jasno da li će Ukrajina moći da bere usjeve tokom dugotrajnog sukoba, dok je velika neizvjesnost i oko ruskog izvoza hrane.
Rusija je najveći svjetski izvoznik pšenice, a Ukrajina je peti, saopštio je FAO. Zajedno obezbjeđuju 19% svjetske ponude ječma, 14% pšenice i 4% kukuruza, čineći više od jedne trećine svjetskog izvoza žitarica.
Generalni direktor FAO-a Ku Dongiu rekao je u izjavi da bi zbog toga moglo da dođe do problema u snabdijevanju hranom.
"Vjerovatni poremećaji u poljoprivrednim aktivnostima ova dva glavna izvoznika osnovnih proizvoda mogli bi ozbiljno da eskaliraju nesigurnost hrane na globalnom nivou. Oko 50 zemalja, uključujući mnoge od najnerazvijenijih nacija, zavisi od Rusije i Ukrajine za 30% ili više svojih zaliha pšenice, što ih čini posebno ranjivim."
Broj gladnih u svijetu mogao bi da se zbog toga poveća za 8 do 13 miliona ljudi u 2022/23.