Svijet

SKAČU CIJENE OVIH OSNOVNIH NAMIRINICA, SVIJET ČEKA NESTAŠICA: Prehrambena kriza na vrhuncu, zemlje ograničavaju izvoz

Autor Jovana Raičević Izvor mondo.rs

Zbog rata u Ukrajini ugrožena globalna proizvodnja žitarica, snabdijevanje jestivim uljima i izvoz đubriva.

Izvor: Mondo/ Goran Sivački

Svjetske cijene hrane porasle su na rekordno visok nivo u februaru, skočivši za 20,7 odsto na godišnjem nivou, prema podacima Agencije za hranu UN-a, i nastavljaju da rastu.

Globalna prehrambena kriza izazvana ruskom invazijom na Ukrajinu eskalirala je u srijedu pošto je Indonezija pooštrila ograničenja na izvoz palminog ulja, pridruživši se listi ključnih zemalja koje žele da zadrže osnovnu hranu unutar svojih granica.

Sukob u Ukrajini ugrožava globalnu proizvodnju žitarica, snabdijevanje jestivim uljima i izvoz đubriva, izazivajući nagli rast cijena osnovnih namirnica, a isto se dešava i na energetskim tržištima. Cijene palminog ulja ove godine su porasle za više od 50 odsto.

Indonežanski ministar trgovine Muhamed Lufti rekao je da ograničenje izvoza ima za cilj da osigura da cijene jestivog ulja u zemlji ostanu pristupačne za potrošače. Rusija i Ukrajina su takođe značajni izvoznici jestivih ulja i proizvode 30 odsto svjetske proizvodnje pšenice. Ukrajina je u srijedu saopštila da je do kraja godine zabranila izvoz širokog spektra poljoprivrednih proizvoda, uključujući ječam, šećer i meso.

Sukob je poremetio snabdijevanje robom iz regiona Crnog mora i ugrožava žetvu jer su cijene đubriva porasle zbog rasta cijena gasa. Ministarstvo industrije Rusije preporučilo je u petak privremenu obustavu izvoza đubriva.

Osim toga, stanje prinosa pšenice u Kini, najvećem svjetskom proizvođaču, moglo bi da bude "najgore u istoriji“, rekao je kineski ministar poljoprivrede. Djelove američkih velikih ravnica pogodila je suša.

Srbija je u srijedu saopštila da zabranjuje izvoz pšenice, kukuruza, brašna i jestivog ulja, a Mađarska je ove nedelje zabranila izvoz svih žitarica. Bugarska je takođe najavila da će povećati rezerve žitarica i da bi mogla da ograniči izvoz dok ne obezbijedi planirane zalihe.

Tagovi