Svijet

OVE MASKE UOPŠTE NE ŠTITE OD KORONE, ODMAH IH BACITE! Otkazano vjenčanje premijerke, stiglo obavješenje!

Autor Jovana Raičević Izvor mondo.rs

Novi Zeland je bio među nekoliko zemalja koje su izbegle epidemiju omikron soja, ali zbog visoke prenosivosti nove varijante, epidemija ni njih nije zaobišla.

Izvor: YouTube/Printscreen/The Independent

Stanovnici Novog Zelanda suočiće se sa novim korona mjerama nakon što je zabilježeno devet slučajeva zaraze omikron sojem. Ovo je danas saopštila premijerka Džasinda Ardern, koja je zbog pogoršane situacije odložila i svoje vjenčanje. Ardern je naglasila da neće biti lokdauna i da sve ostaje otvoreno, a ljudi i dalje mogu da posjećuju porodicu i prijatelje i slobodno se kreću širom zemlje.

Novi Zeland je do sada prikupio brojna saznanja o efikasnosti različitih modela maski, pa je stručni tim upozorio građane koji modeli su najefikasniji protiv soja omikron. Naučnik Džeremi Hauard koji je uz premijerku održao konferenciju, poručio je sledeće: "Platnene maske bacite jer nisu efikasne. Isto važi i za hirurške maske. Aerosoli kojima se raznosi omikron su tako sitne da ova dva tipa maski ne pomažu dovoljno efikasno u pravljenju barijere", kaže on.

Glavni izvršni direktor Ministarstva zdravlja Novog Zelanda, Ešli Blumfild, kaže da su N95 maske najbolji izbor, ali da moraju da budu potpuno prislonjene uz lice da bi bile efikasne.

"Vrlo je važno da je maska pravilno namještena, u suprotnom će biti slabo efikasna, pa je svejedno da li nosite nju ili platnenu masku", kaže Blumfild. Kako je virus od početka pandemije, vrlo nepredvidiv, te se simptomi zaraze ne moraju odmah pojaviti, iz vlade Novog Zelanda apeluju na sve da nose kvalitetne maske.

"FFP2, Kn95 ili KF94 su najbolji izbor, ali pazite gdje kupujete jer ima mnogo kopija. Ove maske mogu da se koriste više puta, pa možete da razvijete sistem - svakog dana u nedelji nosite novu masku, dok onu od prethodnog dana možete da sačuvate u papirnoj kesi do sledeće upotrebe. Ako se maska ovlaži ili uprlja, ili ukoliko lastiš olabavi, više nije upotrebljiva", upozoravaju stručnjaci sa Novog Zelanda.

Tagovi