Pentagon je deklasifikovao i objavio snimak američkog napada dronovima na Kabul u kojem je ubijeno 10 civila. Tragedija se dogodila 29. avgusta u poslednjim satima haotičnog povlačenja SAD koje je označilo kraj 20-godišnjeg rata u Avganistanu.
Ovo je prvi preneo Njujork tajms, koji je snimke dobio zahvaljujući Zakonu o slobodi informacija i tužbi protiv Centralne komande SAD, koja je potom snimak postavila na svoju veb stranicu. Iako je Pentagon u početku opravdavao mete napada, kasnije je priznao da je to bila tragična greška.
Objavljeno je ukupno 25 minuta video snimka, kako izveštava Njujork tajms, sa dve bespilotne letelice MQ-9 Riper na kojima se vidi mesto napada pre, za vreme i nakon što je projektil pogodio putnički automobil u vlasništvu civila u dvorištu stambene četvrti. Mutne slike prikazuju pojedince koji se kreću u zoni napada ili blizu nje.
Istraga Pentagona o napadu u Kabulu pokazala je da je to bila "iskrena greška" i preporučila da se ne preduzimaju nikakve pravne ili disciplinske mere, ali je takav zaključak razbesneo Kongres i organizacije za ljudska prava. Kritičari kažu da je takav izveštaj doprineo kulturi nekažnjivosti i da je propustio trenutak da se pozabavi sistemskim problemima u napadima američkih dronova.
Među žrtvama napada bili su Zemari Ahmadi, koji je radio za humanitarnu organizaciju sa sedištem u SAD, i devet članova njegove porodice, uključujući sedmoro dece.
Istraga glavnog inspektora američkog vazduhoplovstva general-potpukovnika Samija Saida zaključila je da su operateri dronova zamenili belu Tojotu korolu automobilom povezanim sa ranijim terorističkim napadom. Takođe nisu uspeli da uoče dete, koje se jasno vidi na snimcima nadzornih kamera dva minuta pre napada, ali nisu pronašli dokaze o nezakonitim radnjama.
Nakon pregleda podataka i video snimaka, Said je pronašao dokaze da je u blizini bilo dete oko dva minuta pre nego što je povučen okidač drona. Međutim, dodao je da je primetio prisustvo deteta dok je pregledao snimke nakon incidenta i da bi ga bilo lako propustiti u trenutku napada.
Said nije preporučio disciplinske mere, ali je rekao da će na komandantima biti da odluče koje mere odgovornosti treba preduzeti, ako ih ima: "Istraga nije utvrdila kršenje zakona ili ratnog prava. Ovo nije kriminalno ponašanje, već je reč o nemaru", navodi se u izveštaju.
Samo tri dana ranije, u samoubilačkom bombaškom napadu na aerodromu poginulo je 13 američkih i više od 160 avganistanskih vojnika. Said je ranije rekao da je bombaški napad na ulazu na aerodrom "Hamid Karzai" povećao "stres prilikom donošenja odluka" u napadu 29. avgusta, kao i da je bilo grešaka u komunikaciji. Said je takođe rekao da se napad dronom mora razmotriti u kontekstu trenutka, pošto su američke snage bile preplavljene informacijama o pretnjama trupama i civilima na aerodromu u Kabulu.