Svijet

REVOLUCIONARNI PROJEKAT: ZAVRŠENA ELEKTRANA KOJA ĆE PRENOSITI ENERGIJU IZ SVEMIRA NA ZEMLJU

Autor Milena Mijušković Izvor nationalgeographic.rs

Holding "Ruski svemirski sistemi", dio Roskosmosa, završio je radove na projektu perspektivne svemirske elektrane koja će prenositi sunčevu energiju iz svemira na Zemlju, saopštila je pres-služba holdinga.

Zemlja iz svemira
Izvor: SmartLife / YouTube / European Space Agency, ESA

"Projekat će obezbediti redovno snabdijevanje alternativnom električnom energijom teško dostupnih oblasti Zemlje – ostrvskih, planinskih i sjevernih, bez obzira na vremenske uslove i doba dana, a takođe će omogućiti prenos energije na druge svemirske letjelice za 'planirano punjenje' u slučaju havarija", navodi se u saopštenju pres-službe, a prenosiSputnik.

Kompleks će se sastojati iz dva dijela — svemirskog i kopnenog. U svemiru će se nalaziti modul predajnik, odnosno bespilotna svemirska letjelica površine 70 kvadratnih metara, koja će akumulirati sunčevu energiju i prenosiće je na Zemlju. Na površini će se nalaziti prijemni modul, odnosno sistem antena koje preko laserskog kanala primaju sunčevu energiju, transformišu je i distribuiraju.

"Ruski svemirski sistemi" (RSS) ističu da je prenos energije sa stanice na Zemlju moguć uz minimalne gubitke, dok su solarni paneli koji se nalaze u kosmosu višestruko energetski efikasniji od onih koji rade na Zemlji.

S tim u vezi, istraživački inženjer u odjeljenju za razvoj perspektivne opreme RSS Marija Barkova smatra da je taj projekat alternativa termonuklearnoj energiji.

"U atmosferi naše planete sunčevi zraci se raspršuju i gotovo potpuno gube energetsku efikasnost. Međutim, u otvorenom svemiru efikasnost korišćenja sunčeve energije veća je desetine puta. Ona može da se pretvori u laserski zrak i prenese na Zemlju sa minimalnim gubitkom energije. Odnosno, čovječanstvo može da crpi energiju u neograničenim količinama u svemiru iz obnovljivog izvora – Sunca", objasnila je ona.

Planirano je da se svemirska elektrana opremi upravljačkim uređajem koji će omogućiti uravnoteženu distribuciju energije, kao i postavljanje takvih elektrana u solarne sinhrone orbite sa nagibom od 82, 90 i 98 stepeni. Precizno ciljanje laserskog zraka na pokretne zemaljske rektene (ispravljačke antene) biće obezbijeđeno softverskim paketom za sinhronizaciju.

Tagovi