Navodni snimak direktora Twitter mreže, Džeka Dorsija, otkriva planove te platforme, koji će dovesti do kreiranja drugačije atmosfere među korisnicima.
Internetom kruži navodno tajno snimljen video jednog od zaposlenih Twitter mreže, na kojem Džek Dorsi, njen direktor priča o zabrani Donalda Trampa i daljim koracima, koje će preduzimati.
Snimak nije verifikovan, ali je iz njegovog konteksta sasvim jasno da se radi o Donaldu Trampu i nasilju, koje se desilo u Kapitol hilu početkom januara, tokom kojeg je život izgubilo najmanje pet osoba.
Twitter, kao i sve druge društvene mreže zabranio je trajno (neke su to učinile privremeno) lični nalog Donalda Trampa zbog poziva, ali i neosuđivanja nasilja, koje se desilo u Vašingtonu, ali i zbog bojazni da bi Tramp svojim novim sadržajima na društvenim mrežama mogao da izazove novo nasilje i uznemiri građane.
“Amerika je duboko podijeljena i to vidimo svaki dan na našoj platformi. Moramo da se potrudimo da niko ne bude povrijeđen“, jedna je od ključnih poruka, koje se mogu čuti u dvominutnom snimku. “Ne vjerujem da je ovo izolovan slučaj, ne vjerujem da će se na ovome zaustaviti i moraćemo da primijenimo mnogo širi opseg mjera, kako bismo zaustavili loše stvari“.
Ističući ovo što smo citirali, Dorsi je naveo da je uloga Twitter mreže da zaštiti integritet političkog diskursa i učini sve što je u njegovoj moći da na osnovu toga niko ne bude oštećen, ponavljajući često navedeni cilj da se smanji šteta u stvarnom svijetu, koja proističe iz aktivnosti na mreži.
Let’s see if@jackis going to let this one trend...
— James O'Keefe (@JamesOKeefeIII)January 14, 2021
Tweet#ExposeTwitterright now!pic.twitter.com/QhyyUTpKUB
Džek Dorsi ne govori o cenzuri, kako su prenijeli pojedini mediji, makar ne o cenzuri u izvornom smislu te riječi, ali govori da će morati da pročiste Twitter mrežu ne samo od jednog naloga, nego od koliko god naloga bude potrebno, kako bi društvena mreža zadržala zdravu atmosferu, spriječila govor mržnje i pozive na nasilje. Kao ilustraciju toga navodi se ranija zabrana više hiljada QAnon naloga, koji su povezani sa različitim teorijama zavjere, a njihovi pripadnici prepoznati su i među onima, koji su upali u Kapitol hil.
Projekat Veritas navodi da je snimak, koji je nastao 8. januara, dobio od tajnog saradnika iz kompanije Twitter, koji ga je navodno snimio tokom sastanka preko interneta.
Ono što ostaje nejasno jeste kad Twitter ima pravo, kao i svaka druga društvena mreža, da reaguje brisanjem ili zabranom nečijeg naloga i ko su ljudi, ali i koje su smjernice, koje se prate da se te odluke donesu. Kad su u pitanju lažne vijesti situacija je čista - zna se šta je lažna vijest i šta to nije, tu nemamo nikakvu zadršku u vezi sa jasnim označavanjem dokazanih laži, ali tumačenje postupaka pojedinaca i grupe je veoma klizav teren, koji lako može dovesti do (ne)namjerne cenzure.