Vlasti Azerbejdžana su objavile snimak "oslobođene" kulturne prestonice Nagorno-Karabaha!
Portparol predsednika vlade Nagorno-Karabaha Vagram Pogosjan potvrdio je da su azerbejdžanske snage preuzele kontrolu nad strateški ključnim gradom Šuši i rekao da se približavaju glavnom gradu regiona.
Vojska Azerbejdžana je pred vratima Stepanakerta, saopštio je portparol predsednika Vagram Pogosjan.
"Neprijatelj se nalazi na prilazima Stepanakertu. Pod znakon pitanja je opstanak prestonice. Ako želimo da Šuši ponovo bude naš i da sačuvamo Karabah trebalo bi da uložimo sve napore i organizujemo snažnu odbranu Stepanakerta i drugih delova zemlje na liniji fronta", napisao je Pogosjan.
Portparol Vagram Pogosij napisao je to na svom Facebook nalogu dan nakon što je azerbejdžanski predsednik Ilham Alijev izjavio da je njegova vojska zauzela Šuši.
Sa druge strane Azerbejdžan je objavio snimak "oslobođene" kulturne prestonice Nagorno-Karabaha.
Položaj Šušija iznad glavnog grada Stepanakerta, koji je udaljen oko 10 kilometara, daje stratešku prednost onome ko ga drži. Grad se takođe nalazi uz glavni put koji povezuje Stepanakert sa Jermenijom.
Predsednik Turske Redžep Tajip Erdogan saopštio je ranije da Azerbejdžan neće prekinuti borbu sve dok u potpunosti ne preuzme kontrolu u Nagorno-Karabahu.
"Turska nije ćutala, niti će ćutati povodom okupacije azerbejdžanske teritorije. Sa oslobađanjem grada nade su se višestruko uvećale. Borbena zastava neće biti spuštena sve do oslobađanja celog Karabaha od okupatora", rekao je Erdogan na konferenciji u Ankari.
Vlasti u Nagorno-Karabahu ranije su priznale da više ne kontrolišu drugi po veličini grad Šuši.
Jermenija i Azerbejdžan se decenijama bore oko Nagorno-Karabaha, oblasti sa većinskim jermenskim stanovništvom koja je tokom sovjetske ere pripojena Azerbejdžanu.
U sukobima za kontrolu nad Nagorno-Karabahom između 1988. i 1994. poginulo je 30.000 ljudi, a više stotina hiljada je izbeglo.
Primirje je potpisano 1994. godine, ali se Baku i Jerevan nisu dogovorili o pravnom statusu sporne oblasti koja je i dalje zvanično u sastavu Azerbejdžana. Od tada povremeno izbijaju sukobi.