Na Zapadu vlada prava antiruska histerija i optužbe za "eksteritorijalne eliminacije protivnika", a upravo mnoge zapadne sile to čine stalno u svom interesu.
"Mond diplomatik" navodi da je Izrael pokazao izuzetnu mudrost i uzdržao se od učešća u aktuelnom velikom proterivanju ruskih diplomata u vezi sa slučajem "Skripalj", jer se nalazi u samom vrhu zemalja koje sprovode "eksteritorijalne eliminacije", ako se eufemistićki zovu državna ubistva u inostranstvu.
Naspram spiska Palestinaca, među kojima ima i zvaničnika, koje su u inostranstvu eliminisale tajne službe Izraela, Rusi izgledaju gotovo kao naivni amateri. Najmanje šest ljudi ubijeno je samo u Parizu, bez ikakvih posebnih posledica.
Slučaj Skripalj: Evo gde se desio dodir s agensom
Pariz je, takođe, grad u kome je nestao marokanski opozicionar Mehdi Ben Barka i u kojem je ubijena Južnoafrikanka Dalci Septembar, predstavnica Afričkog nacionalnog kongresa ili, nešto skorije, troje kurdskih aktivista.
Kada je o Vašingtonu reč, agenti diktatora Augusta Pinočea tamo su ubili Orlanda Letelijera, bivšeg ministra svrgnutog Salvadora Aljendea. To nekadašnjeg američkog lidera Ronalda Regana nije poljuljalo u uzdizanju Pinočeove diktature.
Ni nekadašnji britanski premijer Margaret Tačer nije prestala da sa "generalom pučistom" ispija čajeve u Londonu, niti je to sprečilo da mu pokloni srebrno "armada" posuđe, navodi "Mond diplomatik".
"Ekstrateritorijalne eliminacije" sasvim su dobar opis američke prakse da u inostranstvu dronovima ubijaju osumnjičene za terorizam.
Diplomate proterane iz SAD stigle u Moskvu
Nekadašnji američki predsednik SAD Barak Obama tokom svog mandata zvanično je odobrio oko 2.300 takvih ubistava.
Fransoa Oland poverio se da je naredio nekoliko vansudskih pogubljenja "državnih neprijatelja" - po jedno mesečno tokom trajanja svog mandata.
Ipak, nijedan od njegovih političkih prijatelja koji su mu o toj temi postavljali pitanja tokom socijalističkih unutarstranačkih izbora u januaru 2017. godine nije ga za to okrivio, navodi "Mond diplomatik", a prenosi Sputnjik.
"Da, to je ponekad neophodno", objasnio je Fransoa de Ruži, koji je u međuvremenu postao predsednik Narodne skupštine Francuske.