Naučnici su detektovali najudaljeniju zvezdu koja je ikada uočena sa Zemlje, 9,3 milijardi svetlosnih godina daleko od naše planete, i dali joj ime Ikar.
Plavi superdžin, kako se u astronomiji dekariše zvezda u ovom stadijumu i te jačine svetlosti, detektovan je uz pomoć svemirskog teleskopa "Habl", koji pripada NASA.
Ova zvezda sija milion puta jače i dvostruko je toplija od našeg Sunca. Udaljena je najmanje 100 puta više od bilo koje druge do sada posmatrane zvezde, uz izuzetak eksplozija supernove, koje označavaju smrt određenih zvezda.
Starije galaksije uočene su na sličnim udaljenostima, ali je za sada nemoguće izdvojiti njihove zvezde, preneo je AFP.
ČUDO NA NEBU: Ogromna galaksija neviđenog oblika
Naučnici su iskoristili prednost fenomena "gravitacionog sočiva" da bi uočili zvezdu. U ovom procesu svetlo se savija na liniji pogleda pod uticajem velikih grupa galaksija, što uveličava udaljenija nebeska tela.
To omogućava uočavanje veoma dalekih objekata, koji inače ne bi mogli biti primećeni.
Habl snimio dolazeću "Kometu veka"
"Sada ćemo moći da proučavamo detaljno kakav je nekada bio svemir i posebno kako su zvezde evoluirale i kakva im je priroda bila, skoro do najranijih faza svemira i prve generacije zvezda", rekao je astronom Patrik Keli, sa Univerziteta u Minesoti.
Posmatranje ove zvezde je poput proučavanja prošlosti, jer je svetlosti bilo potrebno mnogo vremena da stigne do Zemlje - nešto manje od trećine starosti samog svemira.