Hidrogenska bomba koju je danas testirala jKoreja pet puta je snažnija od one bačene na Nagasaki 9. avgusta 1945. godine kada je poginulo 74.000 ljudi, piše danas BBC.
Sjeverna Koreja potvrdila je, nakon registrovanja dva jaka zemljotresa, da je testirala novu hidrogensku bombu namijenjenu za interkontinentalnu balističku raketu.
Ovo je prva nuklearna proba otkad je Donald Tramp predsjednik SAD, i sada se postavlja pitanje kako će reagovati.
On je prije nekoliko nedelja zapretio Sjevernoj Koreji "vatrom i bijesom kakav svijet još nije video", a nakon toga je napisao da je vojno riješenje problema Sjeverne Koreje "potpuno spremno".
Kompletna međunarodna zajednica oštro je danas reagovala povodom sjevernokorejske probe hidrogenske bombe.
Generalni direktor Međunarodne agencije za nuklearnu energiju (IAEA) Jukija Amano saopštio je da je poslednja nuklearna proba Sjeverne Koreje "za izuzetno žaljenje" i da "u potpunosti zanemaruje višestruko ponavljane zahtjeve međunarodne zajednice", prenosi AFP.
Osude Sjeverne Koreje stigle su najprije od Južne Koreje, Japana, Kine, Rusije i drugih zemalja...
Sjeverna Koreja testirala hidrogensku bombu!?
Iako je Sjeverna Koreja 2005. obećala da će prekinuti svoj nuklearni program u zamijenu za pomoć u proizvodnji energije, 2006. je izvršila svoje prvo podzemno testiranje nuklearne bombe, a seizmička merenja pokazala su da je bomba bila znatno manja od onih koje je SAD bacio na Hirošimu i Nagasaki 1945.
Iste godine je prvi put testirala i balistički projektil.
Savjet bezbjednosti UN-a odgovorio je nametanjem opsežnih sankcija, na šta je Sjeverna Koreja nastavila sa svojom taktikom zavaravanja međunarodne zajednice - nakon pregovora sa SAD, Južnom Korejom, Japanom, Rusijom i svojim glavnim trgovinskim partnerom i političkim saveznikom Kinom, potpisala je novi sporazum o demontiranju svojih pogona za proizvodnju nuklearnog oružja u zamijenu za pomoć u hrani i ostalim potrepštinama.
Nakon što je ponovo odbila pristup inspektorima, 2009. godine izvršila je drugo testiranje nuklearne bombe, na što joj je SB UN nametnuo nove sankcije.
Kim Džong Un došao je na vlast kao 27-godišnjak nakon smrti svog oca 2011. godine, a iste te godine izvršio je treće nuklearno testiranje, koje je njegova komisija za nacionalnu odbranu otvoreno opisala kao pripremu za skoru "totalnu akciju" protiv SAD-a, "zakletog neprijatelja korejskog naroda".
Pet godina kasnije izvedeno je četvrto i peto testiranje - ovo peto bilo je najveće do danas, s bombom za koju se procjenjuje da je bila snažna kao ona bačena na Nagasaki - 10 do 20 kilotona.
Poslednja prepreka sposobnosti Sjeverne Koreje za nuklearni napad je tehnologija lansiranja nuklearne bojeve glave na balističkom projektilu, a stručnjaci procjenjuju da bi Pjongjang mogao da ima potpuno funkcionalni interkontinentalni balistički projektil s nuklearnom glavom već do 2020. godine.