Predsednik SAD Donald Tramp proglašen je "međunarodnom sramotom" nakon što je uručio fakturu za dugovanje troškova odbrane nemačkoj kancelarki Angeli Merkel, prilikom njene posete SAD.
Sve zemlje NATO-a su se usuglasile kako će trošiti dva odsto svog BDP-a na troškove obrane, ali samo pet zemalja se drži toga, piše britanski tabloidni portal "Independent".
Nemačka trenutno troši 1,23 odsto, a još 2002. godine se obavezala kako će povećati izdatke za troškove obrane.
Kako je ranije preneto, Tramp je naložio svom timu da izračunaju svotu koju iz Berlina nisu uplatili od 2002. godine i da na to dodaju kamate.
Mediji procenjuju da je Tramp od Nemačke tražio da plati 300 milijardi dolara.
Brojni Amerikanci su osudili taj potez koji tvrde kako Tramp zapravo nema pojma kako funkcioniše NATO, a bivši ministar rada koji je radio za vreme Bila Klintona, Robert Rajh, rekao je kako je Tramp "međunarodna sramota".
"Tramp je međunarodna sramota. Svim našim saveznicima širom sveta: On ne predstavlja većinu Amerikanaca, a mi radimo šta možemo", rekao je on.
Tajkun Ričard Brenson ga je nazvao sramotom za svet, a prva dva meseca Trampovog mandata nazvao je katastrofalnim i predvideo kako će Tramp maksimalno imati jedan mandat u Beloj Kući.
"Smatram kako je sramotno za svet da imamo predsednika koji vodi Ameriku i koji uvek ne govori istinu, koji pokušava, umesto da otvori granice za imigrante, da im oteža ulazak u Ameriku, a popis se samo nastavlja", izjavio je Brenson za radio na Novom Zelandu.
Prema njegovim rečima, postoji mnogo dobrih biznismena koji bi bili dobri predsednici SAD, ali Tramp nije jedan od njih.
Prema članu 5 ugovora o NATO-u, države članice moraju pomoći jedna drugoj ako neka od njih bude pod vojnim napadom, ali to ne znači da SAD finansira odbranu drugih država, što Trampu možda nije jasno.
Bivši ambasador SAD u NATO-u Ivo Dalder, objasnio je kako Vašington odlučuje koliko će potrošiti na odbranu i kako se odlučio da veliku vojnu obvezu u Evropi, ne samo zbog svoje sigurnosti nego i zbog sigurnosti svojih saveznika.
Međutim, Tramp opet govori kako bi se SAD mogle povući iz svojih obaveza prema NATO-u.
Za vreme svoje kampanje govorio je kako je NATO suvišan i sugerisao kako će srezati troškove za NATO.
Ali, otkako je ušao u Belu Kuću, vođama evropskih zemalja govori kako razume stratešku važnost NATO-a.
Portparol Bele kuće Šon Spajser negirao je da je Tramp uručio fakturu dugovanja Aneli Merkel.