Turska ministarka za porodicu Fatma Betul Sajan Kaja vratila se danas u Istanbul nakon što je prethodno protjerana iz Holandije i uz pratnju holandske policije odvezena u Njemačku, javlja AFP.
"Bili smo izloženi grubom postupanju... Ponašanje prema ženi ministru na ovaj način je veoma ružno", izjavila je Kaja novinarima na istanbulskom aerodromu, gdje su je okupljeni dočekali mašući turskim zastavama.
Premijer Turske Binali Jiildirim prethodno je izjavio da će Turska uzvratiti Holandiji na "najgrublji način", nakon što je ministru spoljnih poslova Melvutu Cavušogluu zabranjeno da sleti na aerodrom, a ministarki za porodicu Fatmi Betul Sajan Kaji zabranjen ulazak u turski konzulat u Roterdamu, prenio je Rojters.
"Protivimo se ovoj situaciji najoštrije, a holandskim vlasima je prenijeto da će odmazde biti i to na najgrublji način...odgovorićemo na neprihvatljivo ponašanje", rekao je Jildirim.
Holandska policija koristila je rano jutros pse i vodene topove kako bi rastjerala demonstrante ispred turskog konzulata u Roterdamu, koji su bacali kamenje i flaše.
Nekoliko demonstranata prebila je policija, saopštio je za Rojters jedan od svjedoka.
Turska Holandiji preti sankcijama
Demonstranti su jurišali konjima na policiju, dok se ona kretala iza štitova uz pratnju oklopnih vozila.
Ministarka za porodicu spriječena je da uđe u konzulat Turske u Roterdamu, zbog čega je ona na Twitteru napisala da se svijet mora zauzeti stav u ime demokratije i protiv ovog fašističkog akta dok je bila na putu prema njemačkoj granici, dodavši da se takvo ponašanje prema "ženskom ministru" nikada ne može privatiti.
Ona je proglašena nepožljnom i privedena kako bi je spriječili da se obrati skupu u znak podrške turskom predsjedniku Redžepu Tajipu Erdoganu u Roterdamu.
Kao odgovor na to, Ministarstvo spoljnih poslova Turske saopštilo je da holandski ambasador u Ankari ne mora da se vraća "još neko vrijeme" sa odsustva.
Ambasada Holandije u Ankari zatvorena je u naižgled činu odmazde, a stotine ljudi protestvovalo je zbog holandskih postupaka.
Holandija, kao i Njemačka i Austrija, zauzela je stav da ne dozvoljava turskim političarima da održavaju mitinge na svojoj teritoriji u cilju skupljanja podrške za predstojeći referendum u aprilu na kome predsjednik turske Redžep Tajip Ergodan želi da proširi svoja ovlasćenja, što je izazvalo oštre reakcije turskih zvaničnika.
Erdogan je i Holanđane, kao i Njemce, nazvao fašistima.