Kina je nedavno sa aviona J-16 uspešno lansirala hipersoničnu raketu "vazduh-vazduh", koja je uništila cilj na velikoj udaljenosti. Amerikanci nemaju odgovor.
Dužina rakete je oko 28 procenata dužine lovca J-16, koji je dug 22 metra, što znači da je dugačka 5,8 metara sa prečnikom od 91 centimetra, a ima četiri zakrilca na repu, javljaju američki mediji.
Reč je o projektilu veoma velikog dometa, većeg od 300 kilometara, najverovatnije između 400 kilometara i 500 kilometara.
Poređenja radi, ruska raketa R-37, duga 4,2 metra ima domet od 400 kilometara.
Nova kineska raketa sa lakoćom premašuje domet bilo kojeg američkog ili NATO projektila "vazduh-vazduh".
Moćni raketni motor će pogurati projektil do brzine od šest maha, što povećava "zonu nemogućeg bekstva", odnosno područje na kojem meta ne može da izbegne raketu, čak i ako je meta supersonični stelt avion.
VELIKI RADAR UOČAVA STELT METE
Prednost nove rakete nije samo domet. Raketa je opremljena i najsavremenijim radarom, koji se koristi u krajnjoj fazi leta za "zaključavanje mete".
Radar je tri do četiri puta veći od uobičajenih radara na raketama "vazduh-vazduh" a digitalna prilagodljivost čini ga visoko efektivnim protiv udaljenih stelt meta i gipkim protiv elektronskog ometanja.
Nova kineska raketa ima još jednu funkciju - povezivanje podataka. Cilj konstruktora bio je da raketa bude deo integrisanog borbenog sistema.
Kineski stelt lovac J-20 neće ispaljivati nove rakete jer su velike za njegov magacin oružja, ali taj avion može da iskoristi svoju relativno slabu uočljivost da leti relativno blizu neprijateljskih špijunskih aviona sa radarima, koji su imaju ključnu ulogu u prikupljanju podataka sa ratišta, ali su spori i manje sposobni da izbegnu rakete.
Tako će stelt avion J-20 dati signal avionu J-16, udaljenom 400 kilometara (van dometa bilo kojeg projektila "vazduh-vazduh") i obezbediti mu podatke potrebne za lansiranje nove rakete na cilj.
Kina će tako sistem dužeg dometa od Amerikanaca, koji koriste avione pete generacije F-22 kao senzore za "pucače" - lovce četvrte generacije.
Novi kineski sistem je ozbiljno ugrozio američku operativnu strategiju koja je zavisna od aviona-tankera za dopunu goriva u vazduhu i špijunskih aviona sa radarima.
Bez aviona-tankera, novi američki lovac F-35, koji ima relativno mali opseg leta, postaće manje značajan u "operacijama dalekog dometa" u Južnom kineskom moru i Tajvanskom moreuzu.
Američki avion F-22 bi bez špijunskih aviona morao da više koristi sopstvene radare, čime se povećava mogućnost da bude uočen.
Zato Amerikanci planiraju gradnju stelt aviona-tankera, ali će i oni biti moguće mete kineske rakete "vazduh-vazduh" ako ih uoče novi kineski anti-stelt sistemi.