Kineska državna televizija CCTV dovela je u pitanje autentičnost video snimka sirijskog dječaka Omrana koji je potresao svijet, navodeći da je taj snimak možda lažiran u okviru "propagandnog rata" Zapada.
Na snimkama i fotografijama koje su obišle svijet se vidi kako četvorogodišnji dječak sjedi okrvavljen i zbunjen u kolima hitne pomoći posle razornih vazdušnih udara na Alepo, a američki Stejt Department je Omrana nazvao "pravim licem" sirijskog rata, prenijela je agencija AFP.
CCTV je u izvještaju objavljenom prošlog vikenda dovela u pitanje video snimak Omrana, prikazujući potresne scene uz podnaslov "Sumnja se da je snimak lažan."
"Kritičari sugerišu da je snimak dio propagandnog rata, u cilju stvaranja 'humanitarnog' izgovora za zapadne zemlje da se angažuju u ratu u Siriji", navodi se u prilogu kineske televizije.
"Spasioci nisu preduzeli hitne miere spasavanja, već su ubrzano postavili kameru da se spreme za snimanje", kaže se u prilogu.
CCTV navodi da je nezavisnost Sirijske grupe za civilnu odbranu, poznate kao "Bijeli šlemovi" a koja je snimila video, "upitna" i da je povezana sa britanskom vojskom.
Frans Pres podsjeća da zvanični Peking podržava sirijsku vladu na čelu sa predsjednikom Bašarom al Asadom i da je Kina bliska Rusiji, kao i da i ruske i sirijske vojne snage vrše vazdušne udare na području Alepa, grada kojeg kontrolišu sirijski pobunjenici.
Omran, njegovi roditelji i braća i sestre su u srijedu izvučeni iz ruševina zgrada posle bombardovanja naselja Katerdži u Alepu.
Na video snimku se vidi kako dječak u ambulanti zuri u prazno, podiže ruku kako bi opipao svoje okrvavljeno čelo, a zatim pogleda u ruku i obriše je o narandžasto sedište.
Omranov stariji brat Ali je preminuo u subotu od povreda zadobijenih u tom napadu.