Grčke vlasti saopštile su danas da je teretni železnički saobraćaj između Grčke i Makedonije nastavljen nakon što je grupa izbeglica iz Idomenija napustila prugu koju je prethodno blokirala.
Kako prenosi AP, izbeglice su blokirale prugu u znak protesta što ih Makedonija ne pušta da uđu u tu zemlju na njihovom putu ka evropskim zemljama.
Grčka policija je saopštila da je u poslednja 24 sata, do šest sati ujutru, odobren prelazak za 500 ljudi.
Neki od onih koji su prešli granicu su, međutim, vraćeni zbog problema sa papirima, preneo je AP.
Grčka policija navodi da se oko 10.000 izbeglica još uvek nalazi u Idomeniju, a još 4.000 u posebnim smeštajnim centrima u Nea Kavali, Hersu i Kilkisu.
Grupa migranata legla je jutros na grčku stranu željezničke linije, sprečivši prolazak teretnog voza, koji je upravo prešao iz Makedonije.
Oko 10.000 ljudi blokirano je na granici.
Macedonian police stand in front of a gate over rail tracks as #migrants wait behind at #Greece - #Macedonia border pic.twitter.com/0xUWG3Lg9c
— Tamer Yazar (@tameryazar) February 25, 2016
Makedonske vlasti saopštile su da će pustiti samo onoliko migranata koliko Srbija primi, javlja AP.
ALBANCI BLOKIRALI PRELAZE SA ISTOKA I JUGA
Albanija je zbog mogućeg preusmeravanja izbeglica iz Grčke ka svojoj teritoriji pojačala policijske snage na pet graničnih prelaza ka Makedoniji i Grčkoj.
VIDEO: Protest u Idomeniju, migranti blokirali prugu. https://t.co/u8QRWy4EVkpic.twitter.com/hPBg6liOUY
— RadioSlobodnaEvropa (@RSE_Balkan) March 3, 2016
Oko 450 pripadnika specijalne policije za brze intervencije blokiralo je prelaze "Ćafasan", "Kapištica" i "Tri mosta" na granici sa Makedonijom, kao i na prelazima "Kakavija" i "Ćafa" na granici sa Grčkom, objavio je dnevnik "Šekuli" iz Tirane.
Policijske patrole u kontinuitetu patroliraju duž granice i posmatraju situaciju s ciljem evidentiranja svakog slučaja ilegalnog prelaska sirijskih migranata.
Tri bivše karaule otvorene su za prihvat izbeglica, ali to nije dovoljno.
Nemački mediji objavili su ranije skicu "nove rute" kojom bi se izbeglice koje traže spas u Evropi mogle kretati iz Grčke ka Albaniji, preko Crne Gore, BiH i Hrvatske ka Zapadnoj Evropi.