Britanski sudija Robert Oven rekao je danas, na kraju javne istrage o smrti bivšeg agenta ruskog KGB-a Aleksandra Litvinjenka, da je ruski predsednik Vladimir Putin verovatno odobrio njegovo trovanje u Londonu, 2006. godine.
"Operaciju FSB-a (ruske bezbednosne službe) s ciljem ubistva Litvinjenka verovatno je odobrio... predsednik Putin", rekao je Oven u londonskom Visokom sudu, preneo je AFP.
Prema rezultatima istrage u Britaniji, postojalo je lično neprijateljstvo između Litvinjenka i Putina, te su ruski predsednik i članovi njegove administracije imali motive da ubiju bivšeg ruskog špijuna, navodi Rojters.
Kremlj je uvek negirao da je umešan u taj slučaj.
Udovica bivšeg ruskog špijuna Marina Litvinjenko, izrazila je danas u Visokom sudu u Londonu zadovoljstvo zaključcima britanske istrage i pozvala britansku vladu da preduzme korake protiv ruskih agenata koji operišu u Britaniji i da uvedu sankcije protiv Rusije i ruskog predsednika Vladimira Putina, prenele su agencije.
Litvinjenko (43), otvoreni kritičar Putina koji je pobegao iz Rusije šest godina pre nego što je ubijen, preminuo je nakon što je u londonskom hotelu popio zeleni čaj u kojem se nalazio redak radioaktivni izotop polonijum-210.
Otrovali su ga, tvrdi isstrga, bivši član obezbeđenja KGB-a koji je u međuvremenu postao poslanik Andrej Lugovoj i njegov kolega Dmitrij Kovtun, navodi se u izveštaju britanskog višeg sudije Ovena.
LUGOVOJ: OPTUŽBE APSURDNE, MOSKVA: ČISTA POLITIZACIJA
Andrej Lugovoj, jedan od dvojice Rusa koji su u danas objavljenim rezultatima britanske istrage imenovani kao ubice kritičara Kremlja Aleksandra Litvinjenka, izjavio je da su optužbe protiv njega apsurdne, dok rusko ministarstvo spoljnih poslova kaže da se slučaj politizuje.
"Rezultati istrage koji su danas objavljeni još jednom potvrđuju antiruski stav Londona, ograničeno gledanje na stvari i nespremnost Britanaca da utvrde istinski uzrok Litvinjenkove smrti", rekao je sada ruski poslanik Lugovoj agenciji Interfaks.
Ministarstvo spoljnih poslova Rusije ocenilo je danas da je britanska istraga pristrasna i ograničena i da London politizuje taj slučaj kvareći atmosferu bilateralnih odnosa Britanije i Rusije, prenele su agencije.
"Želeli bismo da istaknemo da stav Rusije po ovom pitanju ostaje nepromenjen i dobro je poznat. Žalimo što je ovaj čisto krivični slučaj politizovan i kvari celokupnu atmosferu bilateralnih odnosa", rekla je portparolka ruskog ministarstva Marija Zaharova, preneo je Tass.
Kako je dodala, očigledno je da je britanska odluka o prekidu istrage službenog istražitelja i pokretanju javne istrage o slučaju Litvinjenko politički motivisana.