U Irak je otišao još jedan strani borac, ali ne na stranu ISIS. Džim Aterton, deda dvoje unučadi iz Britanije, prodao je svoju imovinu kako bi se pridružio hrišćanskoj miliciji koja se bori protiv džihadista.
Aterton (53), koji je proteklih 20 godina radio kao vozač kamiona, nema nikakvu formalnu vojnu obuku, a odlučio je da se bori protiv Islamske države (ISIS) nakon medijskih izvještaja o zločinima njenih pripadnika.
U intervjuu za Raša tudej, Aterton, čiji je brat poginuo u Avganistanu 2006, kaže da ne može da razumije strance koji se bore na strani džihadista.
"Stvarno ne mogu da pronađem riječi da to opišem, osim želje da ubijaju... Mislim da koriste religiju kao izgovor", rekao je Aterton.
Ovaj Britanac prodao je automobil, motore i čamac, čime je skupio oko 18.000 funti da otputuje u Irak i kupi oružje, odjeću i municiju koja mu je neophodna.
Put ga je vodio iz Njukasla do Amsterdama, a zatim do Turske odakle je avionom stigao u Ebril u Iraku.
Zatim je došao u grad Dohuk, sjeverno od Mosula, gdje se nalazi sjedište hrišćanske milicije Dvek navša (Požrtvovani), koja je angažovana na zaštiti hrišćanske manjine koja živi na tom području.
Otac troje djece je rekao da je vidio borbu četiri puta od svog dolaska prije tri mjeseca.
Zahvaljujući Facebooku u kontaktu je sa svojom porodicom, kojoj je poručio da je konačno pronašao svoj poziv u životu, a to je "borac za slobodu", navela je RT.
DVOSTRUKI STANDARDI
Gotovo sve države na Zapadu u svoje zakonodavstvo uvele su, potaknute odlaskom svojih islamista u irak i Siriju, propise koji strogo kažnjavaju pridruživanje terorističkim i pobunjeničkim formacijama u inostranstvu, čak i sam odlazak na ta ratišta.
Ovaj zapadni "hrišćanski" borac bi po tim paragrafima trebalo da bude jednako pod udarom zakona kao i svaki evropski džihadista. Ali to se ne dešava.
Aterton se nedavno vratio u Britaniju na kratak odmor, i sve što je "preduzeto" u vezi sa njim je što ga je državna bezbjednost (Special Branch) opomenula da bi bilo bolje da se ne vraća u Irak, a glasnogovornik ministarstva unutrašnjih poslova rekao da je "najbolji način da se pomogne tim ljudima je da se donira nekoj humanitarnoj organizaciji a ne da se uzima učešće u konfliktu 'što može biti kažnjivo i po krivičnom i zakonima protiv terorizma", piše "Dejli mejl".