Rusi traže regrute u tri države kako bi popunili svoije redove.
Rusija je ostala bez vojnika, traže muškarce iz tri zemlje, nudeći im novac, državljanstvo da postanu topovsko meso. O tome piše i Radio Slobodna Evropa (RSE). U čekaonici migrantskog centra Saharovo u Moskvi, koja je često puna stranih radnika koji traže posao ili boravišnu dozvolu, na zidu se nalazi poster - na tadžikistanskom, uzbečkom i kirgiskom jeziku, navodi RSE.
"Da li ste zainteresovani za pojednostavljeno sticanje ruskog državljanstva ulaskom u oružane snage po ugovoru“, pisalo je na plakatu. Centar za dozvole za migrante posećuju i vojni regruteri koji izdvajaju vojno sposobne muškarce kako bi pokušali da ih ubijede da se pridruže ruskim oružanim snagama u Ukrajini, reklo je nekoliko tadžikistanskih migranata.
"Kada se prijavite, regruteri vas odvedu u drugu prostoriju na ’konsultacije’ i tamo počnu da vas ubjeđuju da pristanete na rat“, rekao je jedan migrant za RSE pod uslovom da ostane anoniman.
Regrutori "koji su ranije bili diskretni“ sada su otvoreniji i agresivniji u pristupu migrantima iz centralne Azije, mnogi kažu, dok se Rusija bori da regrutuje više boraca za svoje snage u Ukrajini, koje su pretrpjele ogromne gubitke od početka invazije u februaru 2022. Da bi se povećao broj potencijalnih regruta, ruski poslanik je pozvao na donošenje zakona koji bi vojsci olakšali mobilizaciju ljudi iz Centralne Azije i Kavkaza koji su dobili rusko državljanstvo.
Predstavnik Dume Mihail Matvejev kritikovao je nespremnost naturalizovanih građana da se bore za Moskvu, rekavši da "narod Rusije gine za svoju otadžbinu“. Više od 20.000 ruskih vojnika je poginulo, dok je 80.000 ranjeno od početka decembra, saopštio je početkom maja američki Sajvet za nacionalnu bezbjednost. Druge procjene ukazuju da su ruske snage pretrpjele daleko veće gubitke. S druge strane, Moskva ne daje podatke o žrtvama.
Uprkos gubicima, Rusija nije najavila novi talas regrutovanja ove godine pošto je takozvana "delimična vojna mobilizacija“ u septembru primorala hiljade muškaraca da pobegnu u inostranstvo. Umjesto toga, ruske vlasti su pojačale napore da privuku volontere za ugovornu službu – kako među ruskim građanima tako i među radnicima migrantima – nudeći im novac i druge beneficije.
Od prvih mjeseci brutalne invazije Moskve na Ukrajinu, ruski regruteri su posezali za radnicima migrantima, prilazeći im u migrantskim centrima, džamijama i spavaonicama. Više od 500.000 Tadžikistanaca dobilo je ruske pasoše od 2016. godine. Slijedi 310.000 Kazahstanaca, 170.000 Uzbekistanaca... Uprkos ratu u Ukrajini i njegovim ekonomskim posledicama, talasi radnika migranata i dalje dolaze u Rusiju. Prema statistici ruske vlade, samo u prvom kvartalu ove godine u Rusiju je ušlo 1,3 miliona migranata, što je 60 odsto više nego u istom periodu 2022. godine.