Rebeka Falenkvist napravila je međunarodni incident objavom na društvenim mrežama.
Švedske demokrate smijenile su Rebeku Falenkvist s funkcije nakon što je političarka objavila ponižavajuće komentare o Ani Frank. U objavi na Instagramu, koja je sada izbrisana, ona je Anu Frank, između ostalog, nazvala "napaljenom" i "nemoralnom", prenose švedski mediji, objavila je agencija Anadolija.
The far right#SwedenDemocrat profile Rebecka Fallenkvist (Hell Seger) called Anne Frank "immoral" and "horny in a story on Instagram.https://t.co/0ovCMNaEqY
— Pro (@ProLicorice)October 14, 2022
Objava Falenkvistove izazvala je oštre reakcije jevrejskih grupa i izraelskog ambasadora Ziva Neva Kulmana.
"Snažno osuđujem ovu groznu uvrijedu, nepoštovanje sjećanja na Anu Frank", napisao je na Tviteru.
I strongly condemn
— Ziv Nevo Kulman (@zivnk)October 15, 2022
this despicable insult, disrespectful of the memory of Anne Frank. It comes in sharp contrast to#Sweden’s efforts to preserve the memory of the#Holocaust. Unfortunately, there are many more bad weeds that must be uprooted.pic.twitter.com/ircMIVWbQ8
Objava Falenkvistove, 26-godišnje šefice televizijskog programa za Švedske demokrate, izazvala je oštre reakcije izraelskih grupa i izraelskog ambasadora Ziva Neva Kulmana, koji je na Tviteru napisao da oštro osuđuje ovu groznu uvrijedu i nepoštovanje sjećanja na Anu Frank.
Neprikladan komentar koji mnogi ne razumiju
Direktor za medije Švedskih demokrata, Oskar Kavali-Bjorkman, rekao je švedskoj novinskoj agenciji TT da će se stranka ozbiljno pozabaviti Falenkvistinim "neosetljivim i neprikladnim" komentarima i pokrenuti internu istragu o tom pitanju. Iako je, navodi se, nejasno kakvu je poentu Falenkvistova željela da istakne svojim komentarima na Anin dnevnik, ona je kasnije u poruci švedskom listu "Dagens Niheter" navela da je pogrešno protumačena.
Izvor: YouTube/Aftonbladet/Printscreen"Knjiga je dirljiv prikaz ljudskog dobra i zla. Dobra Ana, koja se u prvim poglavljima kao i svaka druga mlada djevojka koja živi svoj život u miru i interesuje za dječake (što sam istakla), suprotstavljena je zlu nacizma. Moja priča je bila usmjerena na dobro i ljudsko u Ani, ne umanjujući zlo kojem je bila podvrgnuta", istakla je Falenkvistova u svojoj poruci novinama.
Cijela porodica stradala u logoru
Ana Frank, koja je pisala dnevnik dok se skrivala u Amsterdamu prije nego što je zarobljena, umrla je u 15. godini u koncentracionom logoru Bergen - Belsen u nacističkoj Njemačkoj u februaru 1945. godine. Nakon njemačke okupacije Holandije jevrejska porodica Frank je od 1942. godine živjela u tajnom skloništu, dok ih 1944. godine nije otkrio Gestapo i otpremio u njemačke koncentracione logore. Nakon rata, u Amsterdamu je pronađen Anin dnevnik o godinama provedenim u neprekidnu strahovanju i u potpunoj izolaciji.