Rojters prenosi da je Gasprom poslao dokument preko kojeg ima pravne osnove da smanji snabdevanje gasom, a da u isto vreme ne mora da plati penale za to.
Ruski energetski gigant Gasprom proglasio je "vis major" (pravni termin za "višu silu") u isporuci gasa u Evropu za najmanje jednog velikog kupca počevši od 14. jula, navodi se u pismu Gasproma koje će pojačati strahove Evrope od nestašice goriva, preneo je Rojters u ponedeljak pozivajući se na pismo kompanije koje su videli.
Pravna snaga pisma je da zaštiti Gasprom od plaćanja kompenzacije za prekinute isporuke, ali rizikuje eskalaciju tenzija između Rusije i Zapada zbog invazije na Ukrajinu koju Moskva naziva "specijalnom vojnom operacijom". U pismu se navodi da Gasprom, koji ima monopol na izvoz ruskog gasa gasovodom, ne može da ispuni svoje obaveze snabdevanja zbog "vanrednih” okolnosti" koje su van njegove kontrole, objašnjava Rojters.
Rečeno je da je klauzula o višoj sili, na osnovu koje preduzeće ukida ugovorne obaveze zbog faktora van njegove kontrole, retroaktivno na snazi od isporuka počevši od 14. juna. Trgovački izvor, koji je tražio da se ne identifikuje zbog osetljivosti ovog pitanja, rekao je da se pismo odnosi na snabdevanje gasovodom Severni tok 1, glavni put snabdevanja Nemačke i šire, piše Rojters. Gaspromova izjava o višoj sili stupila je retroaktivno na snagu od 14. juna, oslobađajući ga bilo kakve nadoknade za nedostatke od tada.
Gasovod Severni tok 1 je zatvoren zbog godišnjeg održavanja, koje bi trebalo da bude završeno 21. jula, ali neki od Gaspromovih evropskih kupaca, posebno u Nemačkoj, strahuju da snabdevanje neće biti nastavljeno. Čak i pre nego što je Severni tok počeo sa održavanjem 11. jula, Gasprom je 14. juna smanjio isporuke kroz gasovod ispod Baltičkog mora u Nemačku, navodeći kao razlog odlaganje slanja turbine koju je u Kanadi održavao dobavljač opreme "Simens Enerdži", pa je snabdevanje gasovodom smanjeno za 60 odsto.
Prema izveštajima medija, gasna turbina bi trebalo da se vrati u Rusiju za nedelju dana. Evropska unija, koja je uvela sankcije Moskvi, ima za cilj da prestane da koristi ruska fosilna goriva do 2027. godine, ali želi da se snabdevanje za sada nastavi dok razvija alternativne izvore. Isporuke ruskog gasa su smanjene preko glavnih ruta, uključujući preko Ukrajine i Belorusije i kroz Severni tok 1 ispod Baltičkog mora.