Supruge bogatih ruskih oligarha, koji su zbog sukoba sa Putinom morali da odu iz Rusije otvoreno su pričale o direktnim iskustvima sa ruskim predsednikom i iznose svoje viđenje njegove vladavine. Jedna od njih kaže da bi Putin više voleo da bude oligarh nego predsednik.
Supruge bogatih ruskih oligarha otkrile su mračne tajne iz svojih života i iskreno kazale šta misle o vladavini Vladimira Putina u novom dokumentarcu pod nazivom "Tajne žena oligarha".
One su pričale o korupciji u ruskom društvu, finansijskim prevarama i strahu od osvete ruskog predsednika, za kojeg su mnoge kazale da, iz prve ruke, znaju da je paranoičan i svuda vidi izdaju, nikome ne oprašta, prati svaki korak svojih podanika i ljubomoran je na stil života koji vode tzv. oligarsi, odnosno bogati Rusi koji imaju uspešne biznise u inostranstvu.
Ugovor sa đavolom
"Kad god sklopite ugovor sa đavolom, biće posledica. Ako šurujete sa mračnom stranom, ona će vas kasnije proganjati", kaže Tatjana Fokina, supruga Jevgenija Čičvarkina, čoveka koji je osnovao Euroset, jednu od najvećih kompanija za prodaju mobilnih telefona u Rusiji, čija je vrednost iznosila više od 1,5 milijardi dolara.
Fokina, koja trenutno živi u Engleskoj, kaže da ne bi smela da se vrati u rodnu zemlju.
"Odlazak u Rusiju bi za mene sada bi samoubistvo", rekla je Fokina, dodajući da bi zbog svojih komentara sigurno završila u zatvoru.
Putin bi voleo da je oligarh a ne predsednik
Unuka čuvenog ruskog pisca Lava Tolstoja, Aleksandra Tolstoj, kojoj je partner Sergej Pugačov, osnivač ruske Međunarodne industrijske banke, čije je bogatstvo procenjeno na dve milijarde dolara, rekla je: "Putin bi više voleo da je bio oligarh nego da je predsednik".
Njen muž bio je blizak saradnik predsednika Rusije, zvali su ga "Putinovim bankarom", ali je nakon optužbi za proneveru, za koje je Pugačov tvrdio da su mu nameštene, zajedno sa svojom porodicom, pobegao iz Rusije u London, pa kasnije u Francusku.
U pomenutom dokumentarcu se napominje da su oligarsi stekli svoje bogatstvo 1990-ih kupovinom velikih udela u državnim industrijama nakon raspada Sovjetskog Saveza. Bogatstvo im je omogućilo da kupuju superjahte, luksuzne nekretnine, privatne avione i vode raskošan život.
Ruska mafija i ruska država su ista stvar
Međutim, od invazije na Ukrajinu, zapadne zemlje su udarile na ove bogate pojedince i zaplenile njihovu imovinu u pokušaju da izvrše pritisak na Putina.
Izvor: YouTube/CBSNews/PrintscreenBil Brauder, aktivista i kritičar Vladimira Putina, kaže u dokumentarcu: "Nema razlike između ruskog organizovanog kriminala i ruske vlade. Ruska vlada je zapravo organizovana kriminalna organizacija, a Vladimir Putin je šef mafije."
Inače, Brauder je nekada vodio najveći strani investicioni fond u Rusiji. On je u aprilu rekao da bi sankcionisanje oligarha pre invazije na Ukrajinu imalo "mnogo veći efekat" na Putinove akcije, te da je stiglo prekasno.