Ekonomija

CKB NEĆE NAPLAĆIVATI PROVIZIJU ZA DJEČIJI DODATAK

Autor Jovana Raičević Izvor MINA

Dječji dodatak, zahvaljujući donaciji Crnogorske komercijane banke (CKB), biće oslobođen troškova za bankarske transakcije za sve klijente CKB-a, saopšteno je iz UNICEF-a.

Izvor: MONDO

Kako su kazali iz te organizcije, donacija je ugovorena kroz UNICEF-ov Poslovni savjet za prava djeteta.

Navodi se da CKB neće naplaćivati proviziju za prenos sredstava za isplatu dječjeg dodatka drugim bankama u zemlji.

„Prilikom isplaćivanja dječjeg dodatka, svaka banka samostalno određuje iznos provizije za svoje klijente, a ove troškove u drugim bankama snosiće Ministarstvo finansija i socijalnog staranja“, kaže se u saopštenju.

Vlada za dječji dodatak za djecu do šest godina izdvaja 17,6 miliona EUR godišnje iz budžeta.

Dodaje se da je četiri mjeseca nakon što je UNICEF osnovao Poslovni savjet za prava djeteta u Crnoj Gori, CKB dala prvu donaciju direktno djeci, tako što je odlučila da pokrije troškove svih bankarskih transakcija u vezi s dječjim dodatkom za sve svoje klijente koji imaju djecu predškolskog uzrasta.

Za oktobarski dodatak, koji se isplaćuje sredinom novembra, prijavljeno je 36.121 dijete i nastavljeno je dostavljanje zahtjeva za naredne mjesece.

Šef predstavništva UNICEF-a u Crnoj Gori Huan Santander, kazao je da su zahvalni CKB-u na pionirskoj ulozi u UNICEF-ovom Poslovnom savjetu za prava djeteta i davanju prve donacije direktno za dobrobit sve djece u Crnoj Gori.

„CKB će pokriti sve troškove bankarskih transakcija u vezi s isplatama dječjeg dodatka za sve svoje klijente koji imaju djecu do šest godina. Ovim putem pozivamo i druge banke u Crnoj Gori da slijede primjer CKB-a i da ne naplaćuju troškove bankarskih transakcija na isplate dječjeg dodatka“, poručio je Santander.

U Crnoj Gori svakog mjeseca na dodatak imaju pravo sva djeca do šest godina, zahvaljujući odluci sadašnje Vlade da uvede ovu mjeru u cilju smanjenja siromaštva djece i ulaganja u rani razvoj djeteta.

Vršiteljka dužnosti direktorice Direktorata za socijalnu i dječju zaštitu u Ministarstvu finansija i socijalnog staranja, Marija Stajović, kazala je da je će, uz obezbijeđeni dodatak za svu djecu predškolskog uzrasta, taj resor pokriti i sve troškove bankarskih transakcija u korist djece.

“Jedna od banaka je odlukom da sama snosi troškove za svoje klijente pokazala društvenu odgovornost, donacijom kroz Poslovni savjet za prava djeteta UNICEF-a, a vjerujemo da će biti još partnera u tom smislu“, rekla je ona.

U saopštenju se navodi da roditelji/staratelji mogu da biraju na koji način će im se isplatiti dodatak, preko Pošte ili preko neke od banaka.

“Besplatne uplate dječjeg dodatka na račun u CKB-u posebno će obradovati klijente ove banke koji zbog raznih obaveza ne mogu čekati da im poštar donese dodatak na kućnu adresu”, kaže se u saopštenju.

Izvršna direktorica Sektora za korporativno upravljanje CKB-a, Branislava Maja Vukčević, rekla je da liderski status koji ta banka godinama uživa na tržištu ne proističe samo iz ostvarenih poslovnih rezultata, već i iz potrebe da kontinuirano doprinosi napretku društva.

“Članstvo u Poslovnom savjetu UNICEF-a za prava djeteta vidim kao priliku da sa partnerima sa kojima dijelimo iste vrijednosti omogućimo lakše sticanje uslova za srećnije odrastanje naše djece”, kazala je Vukčević.

 Prema njenim riječima, vođeni tim plemenitim ciljem, odlučili su da isplate dječjeg dodatka budu oslobođene troškova bankarske provizije.

“Vjerujem da je ova odluka tek početak aktivnosti koje ćemo realizovati sa UNICEF-om i nadležnim institucijama, dodatno potvrđujući opredjeljenje da su djeca i mladi jedan od temelja našeg društveno odgovornog poslovanja i djelovanja“,dodala je ona.

Prema nalazima Višedimenzionalne analize siromaštva djece u Crnoj Gori, koja je uz podršku UNICEF-a predstavljena u februaru, djeca predškolskog uzrasta, kako se navodi u saopštenju, najugroženija su starosna grupa u zemlji.

“Investirajući skoro 18 miliona eura u dječji dodatak za svu djecu predškolskog uzrasta svake godine, Crna Gora je odlučila da ulaže u razvoj djece u ranom djetinjstvu kako bi prekinula ciklus siromaštva”, kaže se u saopštenju.

Najmanje svako treće dijete u Crnoj Gori bilo je, kako se navodi, u opasnosti od siromaštva prije pandemije, a ekonomska kriza uzrokovana Covidom-19 povećala je taj broj.

“Novčana davanja predstavljaju samo jedan vid mjera koje su potrebne za smanjenje siromaštva djece – neophodno je da ih prate kvalitetne usluge zdravstvene, dječje i socijalne zaštite za sve porodice, kao i kvalitetno obrazovanje za svu djecu”, navodi se u saopštenju.

Prema UNICEF-ovoj Analizi višedimenzionalnog siromaštva djece u Crnoj Gori, sve to, kako se navodi, potrebno je od trenutka rođenja djeteta do njegovog uspješnog prelaska u odraslo doba.