Ekonomija

MILATOVIĆ NAJAVIO: MOGUĆE SMANJENJE POREZA I DOPRINOSA NA TERET POSLODAVACA

Autor Jovana Raičević Izvor MINA

Ministar ekonomskog razvoja Jakov Milatović najavio je da će od naredne godine biti izmjena u smanjenju poreza i doprinosa na teret poslodavaca, u dijelu uvođenja neoporezivog dijela zarade.

Izvor: PKCG

Milatović je na sastanku sa predsjednikom Unije poslodavaca Predragom Mitrovićem i njegovim saradnicima kazao da će Kuća socijalnog dijaloga biti predviđena budžetom za narednu godinu.

“Susret Milatovića i Mitrovića bio je prilika za razmjenu stavova i informacija na teme koje su se ticale socijalnog dijaloga i rada Socijalnog savjeta, efekata ljetnje turističke sezone, unapređenja poslovnog ambijenta i daljeg ekonomskom razvoja Crne Gore”, kaže se u saopštenju.

Milatović je rekao da se tri dobra rezultata rada Vlade u prethodnom periodu ogledaju u stabilizaciji javnih finansija, uspješnosti turističke sezone i unaprijeđenom socijalnom dijalogu.

On je ocijenio da je socijalni dijalog intenziviran pregovorima o zaključenju Opšteg kolektivnog ugovora, pregovorima o Memorandumu o socijalnom partnerstvu kojim je planirano unapređenje poslovnog ambijenta i radnih prava zaposlenih u Crnoj Gori.

“Ministar je kazao da će od naredne godine biti izmjena u smanjenju poreza i doprinosa na teret poslodavaca, u dijelu uvođenja neoporezivog dijela zarade, kao i da će Kuća socijalnog dijaloga biti predviđena budžetom za narednu godinu”, kaže se u saopštenju MER.

Milatović je, kako se navodi, kazao da je uvjeren će Unija poslodavaca ostati i dalje konstruktivan partner Vladi u rješavanju izazova.

“Neadekvatne radne snage, snažnijoj i intenzivnijoj borbi protiv sive ekonomije, kao važanog aspekta nelojalne konkurencije koja postoji u našoj privredi i neadekvatne infrastrukture na državnom i lokalnom nivou”, kaže se u saopštenju.

Milatović i Mitrović su konstatovano da postoji potreba aktivnog uključenja svih socijalnih partnera u daljem kreiranju sistemskog ambijenta od značaja za održivi ekonomski razvoj, očuvanja radnih mjesta i stvaranja jednakih uslova međunarodne konkurentnosti i dobrih politika zapošljavanja.

“Na temu neradne nedjelje rečeno je da se razmatraju različiti modaliteti za rješavanje postojeće situacije, koji će biti prihvatljivi za sve socijalne partnere”, kaže se u saopštenju.

Mitrović je naglasio značaj Zakona o radu i Opšteg kolektivnog ugovora, uz ocjenu da su tripartitni socijalni dijalog i međusobno razumijevanje i podrška sva tri partnera posebno važni elementi procesa oporavka privrede, te ekonomskog i ukupnog razvoja crnogorskog društva.

On je kazao je da je neradna nedjelja, sa aspekta poslodavaca, pokazala negativan uticaj na crnogorsku privredu.

“Radimo analizu koja će dati dobar prikaz kakva je šteta napravljena za državu i društvo. Takođe, uz saradnju i socijalni dijalog treba rješavati problem zimske sezone u koju ne smijemo ući sa lošim zakonskim rješenjima kao što je neradna nedelja”, rekao je Mitrović.

Mitrović je pohvalio napore preduzete za realizaciju ljetnje turističke sezone i dodao da su važne ekonomske odluke, kao što je otvorenost granica, imale značaja i za privredu, zaposlene i državu.

“Sagovornici su saglasni da je pandemija koronavirusa ostavila duboke rezove na privredu Crne Gore i da za sanaciju negativnih posledica treba vrijeme i dodatni napori”, kaže se u saopštenju.

Zaključeno je da je u cilju očuvanja makroekonomske stabilnosti i unapređenja ukupnog poslovno-radnog ambijenta u Crnoj Gori potreban veoma visok stepen saradnje svih društvenih aktera.