Ekonomija

KRAJ MONTENEGRO AIRLINES-a: Kako će izgledati NEBO NA BALKANU kad prođe korona?

Autori Jovana Raičević BBC na sprskom

Vildan Ramusović iz Slovenije i Ivana Sretenović iz Crne Gore krajem decembra kupuju karte Montenegro Airlinesa, ne sluteći da, do ukrcavanja na avion, ova kompanija više neće postojati, a još manje da ih o tome niko neće obavijestiti, piše BBC na srpskom.

Ivana je 23. decembra na sajtu Montenegro Airlinesa kupila povratnu kartu Tivat-Beograd. Platila je 105 eura. Međutim, kada je 26. došla na aerodrom u Tivtu i pokušala da dobije kartu za ukrcavanje, saznala je da ne može to neće biti moguće, piše BBC na srpskom.

Dan ranije, 25. decembra, na sajtu Montenegro Airlinesa ništa ne sluti da se ova kompanija gasi, ali na Facebook profilu, kompanija objavljuje da od 26. decembra obustavlja planirani saobraćaj, naglašava BBC.

Vlada Crne Gore je, na sjednici održanoj dan ranije, odlučila da će ugasiti državnu avio-kompaniju zbog mnogobrojnih finansijskih poteškoća, ali i najavila da će osnovati novu, navodi BBC.

Ipak, Ivanu, koja ima kartu za let dan kasnije, o svemu tome niko nije obavijestio.

„Šalter Montengero Airlinesa je bio zatvoren, zaposleni su stajali ispred, bili su potrešeni, sa suzama u očima”, opisuje Ivana dolazak na aerodrom Tivat 26. decembra.

Let Montenegro Airlinesa, kojim je trebalo da otputuje za Beograd, obavljala je srpska nacionalna kompanija Air Serbia.

Ivana je od osoblja, kaže, dobila informaciju da može da poleti samo ako kupi novu kartu, ovog puta, srpskog avioprevoznika.

U istoj situaciji je, kaže, bilo još desetak putnika.

Zaposleni Montenegro Airlinesa su rekli da ne mogu da nam pomognu, da su došli na posao samo da bi zatvorili šalter”, priča ona.

Ivana je potom kupila novu kartu, ovog puta za let Air Serbia, u jednom pravcu.

Platila je skoro koliko povratnu Montenegro Airlinesa, ističe BBC.

„Čim sam sletjela u Beograd kupila sam novu kartu i za povratak 29. decembra. Sveukupno, nove karte platila sam 180 eura”, priča Ivana.

Za sve to vrijeme, kaže, od Montenegro Airlinesa nije dobila mejl ili poziv sa obaveštenjem da letovi prestaju.

U Beograd je morala da ode zbog zakazanih obaveza, a odlaganje putovanja nije dolazilo u obzir ni zbog PCR testa koji je već uradila, priča.

„Poslala sam mejl Montenegro Airlinesu, ali mi niko nije odgovorio. Šalteri ne rade, telefoni ne rade”, kaže Ivana za BBC.

U sličnoj situaciji našao se i Vildan Ramusović koji je 23. decembra sletio u Crnu Goru iz Ljubljane, navodi se u BBC-ju.

Povratak za Sloveniju planirao je za 10. januar – u džepu je imao povratnu kartu na letu Montenegro Airlinesa.

„Sve sam saznao preko društvenih mreža, nisam dobio mejl ili poruku Montenegro Airlinesa da je povratni let otkazan”, jasan je Vildan.

Telefonom je zvao poslovnice crnogorske avio kompanije, ali se, kaže, niko nije javljao, navpodi BBC.

Vildan sada sa grupom ljudi koja živi i radi u Sloveniji pokušava da organizuje privatni drumski prevoz nazad do Ljubljane, ističe BBC.

„Mislim da što više nas treba da pošalje mejlove i traži novac nazad”, smatra Vildan.

Na sajtu Montenegro Airlinesa kasnije je objavljeno izvinjenje putnicima.

U njemu navode da je „radikalna odluka Vlade Crne Gore bila neočekivana”, te da nisu uspjeli pravovremeno da obustave prodaju karata, otkažu letove ili organizuju prijem putnika na letove drugih kompanija.

U saopštenju se navodi da se kompanija nada da će u narednom periodu moći da ponudi putnicima sa kupljenim kartama refundaciju ili zamjenu leta, ali da to trenutno nije moguća zbog toga što kompanija od 25. decembra nema novca na računu, zaključuje BBC na srpskom.