Ekonomija

Korona nije značajno oborila cijene nekretnina

Autor mondo.me Izvor MINA Izvor RTCG

Cijene nekretnina u vrijeme pandemije nijesu pale koliko se očekivalo, pa se stanovi u starogradnji, u dijelu grada preko Morače, mogu pazariti i do 1,3 hiljada eura za kvadratni metar, saopštila je vlasnica podgoričke agencije za nekretnine, Edita Dautović.

Izvor: MONDO/Gordana Bojanić

Ona je u Jutarnjem programu Televizije Crne Gore (TVCG) podsjetila da je tržište nekretnina potpuno stalo tokom pandemije koronavirusa, pa u jednom momentu nije bilo ni ponude ni potražnje.

Uprkos svemu, vjeruje da za tržište nekretnina u Crnoj Gori dolaze bolji dani.

"Više je faktora koji utiču na samo tržište, a ja jesam optimista, jer sam prošla različite faze", kazala je Dautović.

Kad je riječ o rentiranju stanova, ona je kazala da su cijene snižene do 50 eura, dok je kirija u luksuznijim stanovima osjetnije snižena, prenosi portal RTCG.

"U luksuznijim stanovima, u novogradnji preko Morače, kirije su niže i do 150 eura, jer vlasnici žele da izdaju stan. Bolje je da je nekretnina u upotrebi, jer je za nju potrebno izdvojiti sredstva za održavanje", rekla je Dautović.

Kada je u pitanju prodaja stanova, prema njenim riječima, cijena je pala, ali ne onoliko koliko se očekivalo.

“Još se drže te neke cijene. U Podgorici se preko Morače drže cijene u starogradnji, a očekivao se pad. Cijena dođe i do 1,3 hiljade eura, a kad govorimo o novogradnji to je od 1,5 do 1,8 hiljada eura", precizirala je Dautović.

Ona je, međutim, dodala i da crnogorsko tržište nekretnina posljednjih godina trpi turbulencije, što potvrđuju podaci Centralne banke (CBCG), po kojoj je došlo do pada stranih investicija u prošloj godini u odnosu na 2018. godinu.

"Pred početak pandemije osjetio se pad potražnje za izdavanjem i prodajom nekretnina, to je krenulo krajem februara, da bi onog dana kad su uvedene mjere tržište potpuno stalo. U jednom momentu nije bilo ni ponude, ni potražnje stanova", rekla je Dautović.

Ako se u pandemiji desilo nešto dobro, to je onda solidarnost vlasnika stanova.

"Oni su pozitivno reagovali prema podstanarima, jer su u startu ili umanjivali kiriju ili je opraštali za mart i april. To se naročito dešavalo kod onih vlasnika stanova koji su ih kupili na kredit, a koji su izabrali moratorijum na kredit i tako pomogli podstanarima", kazala je Dautović.

On je dodala da je tržište nekretnina ponovo oživjelo kad je proglašen kraj epidemije, ali je i to bilo kratkog daha.

Dautović je kazala da još nema potražnje stanova kad su u pitanju studenti, pošto je neizvjestan početak studijske godine na fakultetima u Crnoj Gori.