U Trezoru Centralne banke (CBCG) od početka godine otkriveno je 66 komada falsifikovanih novčanica vrijednih preko pet hiljada eura, saopštio je njegov direktor, Vesko Lekić.
On je za Radio Crne Gore kazao da je to 60 odsto manje nego godinu prije, zbog smanjenog platnog prometa.
Lekić je rekao da se u Trezoru prosječno zamijeni i oko šest hiljada oštećenih novčanica.
"U Trezoru CBCG svakodnevno se zamijeni 30-ak oštećenih novčanica. Uglavnom apoeni 50 i 100 eura", naveo je Lekić, prenosi portal RTCG.
Da bi se zamijenila pohabana novčanica, kako je objasnio, važno je da bude autentična, da ne potiče iz kriminalnih radnji, te da oštećenje nije veće od 50 odsto. Identifikacija donosioca je obavezna.
"Ako donosilac posjeduje veću količinu novčanica, više od hiljadu eura ili krupne novčanica od 100, 200 ili 500 eura dužan je dati pismeno obrazloženje o načinu oštećenja i porijeklu novca", precizirao je Lekić.
On je dodao da je procedura jednostavna i klijent nema troškove za zamjenu oštećenih novčanica.
"CBCG ne naplaćuje proviziju za zamjenu oštečenog novca, osim u slučajevima ako se utvrdi da se novčanice ne mogu zamijeniti kod korespodentske banke u redovnoj proceduri, kao i u slučaju da bi zamjena iziskivala troškove po CBCG", objasnio je Lekić.
On je rekao da stručni tim Trezora analizira i sumnjive novčanice, a od početka godine provjereno je 5,15 hiljada novčanica.
"Tom prilikom je otkriveno 66 komada falsifikovanih papirnih novčanica vrijednosti 5,3 hiljade eura. Otkriveno je 4,01 hiljada komada falsifikovanih kovanica ukupne vrijednosti 7,8 hiljada eura", naveo je Lekić.
Ove godine je, kako je kazao, otkriveno manje falsifikata nego u uporednom periodu prošle godine.
"Broj obrađenih novčanica eura manji je za 60 odsto nego u istom periodu prošle godine. Razlog je smanjeni platni promet zbog novonastale situacije izazvane virusom Covid-19”, naveo je Lekić.
Upustva za provjeru novčanica zainteresovani mogu naći na sajtu CBCG u opciji novčanice.