Kompanija Vektra Jakić, čiji je vlasnik Dragan Brković, 30. juna će izgubiti svaku mogućnost da obavlja eksploataciju pljevaljskih šuma, jer nije poštovala ugovor koji je potpisala sa Ministarstvom poljoprivrede 17. aprila 2007. godine.
"Trenutno ta kompanija obavlja sječu na lokacijama Maočnica, Ljubišnja i Voloder II, a nakon 30. juna izgubiće i tu mogućnost", potvrđeno je za Dan iz Uprave za šume.
Direktor Uprave za šume, Nusret Kalač, kazao je podgoričkom listu da je ugovor sa Vektrom Jakić raskinut rješenjem od 24. maja prošle godine i dopunskim rješenjem od 22. oktobra prošle godine, na koje je kompanija uložila žalbu Ministarstvu poljoprivrede.
“Predmetna rješenja su potvrđena i postala su pravosnažna. Potom je kompanija podnijela tužbu Privrednom sudu, kojom je osporila pomenuta rješenja o raskidu ugovora. Sud je donio privremenu mjeru rješenjem, kojim se privremeno obustavljaju rješenja o raskidu ugovora do okončanja sudskog postupka, a Upravi za šume se nalaže da ovom koncesionaru bezuslovno omogući korišćenje šuma, na ugovorenom koncesionom području, shodno zaključenom ugovoru", objasnio je Kalač.
Uprava za šume je, kako je naveo, omogućila Vektra Jakić da zaduženu, posječenu bruto drvnu masu, prije započetog postupka raskida ugovora eksploatiše iz šume u gazdinskim jedinicama Maočnica, Ljubišnja i Voloder II, što je dužan da završi do 30. juna ove godine.
Novih zaduženja shodno ugovoru nije bilo zbog toga što kompanija Vektra Jakić nije mogla da obezbijedi ugovorom precizirane uslove, a koji se odnose na obezbjeđivanje garancije za realizaciju ugovora, a istovremeno nije obavila bitnu obavezu, koja se odnosi na izmirivanje dospjelog duga.
“Istovremeno, zaduženje za ovu godinu ovaj koncesionar nije prihvatio, iako mu je bilo ponuđeno, zbog toga što osporava ugovorom jasno preciziranu koncesionu naknadu, koju je trebalo da plati za ugovorenu bruto drvnu masu”, rekao je Kalač.
On je saopštio da je ugovorena cijena po ugovoru po metru kubnom za četinare 13,5 eura, a za lišćare šest eura.
“Dakle, kod nadležnih sudova po ovom osnovu u toku je više sudskih sporova, a ono što smatram bitnim, od momenta donošenja rješenja o raskidu ugovora, bez obzira na privremenu mjeru suda, nije bilo novih zaduženja ovog preduzeća, zbog toga što isto nije u mogućnosti da ispuni ugovorom jasno precizirane obaveze”, zaključio je Kalač.
Imajući u vidu gubitak prava na korišćenje koncesija na pljevaljske šume u 13 od ukupno 16 gazdinskih jedinica, teško je očekivati da se u fabrici Vektra Jakić obnovi proces proizvodnje.
U fabrici su radnici već odavno poslati kućama, a duguje im se od deset do 18 zarada.