LOŠE, A DOBRO ZVUČI

"Kupujmo domaće" je VELIKA PRIJETNJA EVROPI

Autor mondo.me Izvor mondo.rs Izvor Tanjug

Vlade nekoliko zemalja članica EU koriste krizu izazvanu korona virusom da "proguraju" protekcionističku agendu koja patriotizam izjednačava s konzumiranjem proizvoda domaće prehrambene industrije. A to, neminovno, dovodi do...

Ograničeni broj kupaca u prodavnicama
Izvor: MONDO

Poziv na "kupujmo domaće" zvuči privlačno na prvi pogled, pogotovo u svjetlu nestašica hrane i osnovnih proizvoda za svakodnevnu potrošnju uslijed pandemije u nekim zemljama, ali dugoročno to pravi više problema nego što donosi dobrobiti – od lošije ponude i kvaliteta do, neminovno, većih cijena.

Neki upozoravaju da je taj trend prijetnja jedinstvenom tržištu Evropske unije, navodi evropsko izdanje internet sajta Politiko.

"Pozivam na prehrambeni patriotizam, na poljoprivredni patriotizam", izjavio je ove sedmice francuski ministar poljoprivrede Didije Gijom, podstičući sugrađane da pomognu domaćim poljoprivrednicima tako što će, umjesto paradajza i jagoda iz Španije, kupovati one iz Francuske, koje su, inače, skuplje.

Ističući da evropski "gastronacionalisti" sada kao izgovor za svoje opredjeljenje koriste oporavak od ekonomske krize izazvane epidemijom korona virusom, Politiko navodi da su neke druge zemlje otišle i korak dalje.

A ONDA JOŠ I DRŽAVNE JASLE

Drugi razlog za zabrinutost u Briselu predstavlja državna pomoć koju je, u ukupnom iznosi od više od 1,2 milijardi eura, svojim poljoprivrednicima odobrilo osam zemalja članica EU, koristeći privremeno ublažavanje propisa koji regulišu konkurenciju na tržištu EU. Kako navodi Politiko, evropski komesar za poljoprivredu Januš Vojćehovski upozorio je da uslijed toga postoji rizik od negativnih posledica po poštenu konkurenciju i zajedničko tržište.

Tako je, na primjer, vlada Poljske javno prozvala 15 prerađivača mlijeka zbog toga što su tu sirovinu uvozili iz drugih zemalja EU, umjesto da je kupuju od poljskih poljoprivrednika, kojima će, radi jačanja privrednih sektora pogođenih pandemijom, biti date određene privilegije.

Sličan potez će, kako je najavljeno, povući i Austrija, ali uz poštovanje međunarodnih trgovinskih standarda i standarda EU.

Predsjednica unije farmera Engleske i Velsa Minet Baters ovog mjeseca je najavila da će od vlade zatražiti da se, kada god je to moguće, nabavke hrane vrše isključivo iz domaćih izvora, a slične pozive svojim vladama uputila su i ministarstva poljoprivrede Portugala, Grčke i Bugarske.

Poslije zatvaranja restorana zbog covid-19, tržište hrane je poremećeno, budući da je potražnja pala, a ponuda porasla, pa je javnost jednog broja zemalja pozvana da se hrani "patriotski", navodi Politiko.

Tako je, na primjer, Belgijancima poručeno da jedu više pomfrita (od domaćeg krompira), Francuzima da konzumiraju više luksuznih sireva, dok će Britancima biti preporučeno da piju više čaja, i to, naravno, sa mlijekom.

Međutim, njemačka ministarka poljoprivrede Julija Klekner upozorila je na opasnost od "potrošačkog nacionalizma", naglašavajući da bi zemlje članice EU trebalo da se uzdrže od primjene protekcionističkih mera u namjeri da pospješe privredni oporavak.

"Ne smijemo da ugrozimo dostignuća unutrašnjeg tržišta (EU)", rekla je Julija Klekner.