Ekonomija

Za posao strahuje 23 odsto građana

Autor mondo.me Izvor RTCG

Svega 16 odsto građana Crne Gore smatra da pandemija korona virusa neće uticati na njihov kući budžet, dok se njih 23 odsto boji da će ostati bez posla.

Izvor: Guliver/Getty Images/Maryna Andriichenko

To je pokazalo istraživanje "Stavovi građana i reakcija države na epidemiju COVID-19", sprovedeno tokom aprila 2020. u Crnoj Gori i Srbiji sa ciljem komparativne analize uticaja pandemije COVID-19 na svijest i navike građana, te njihovih stavova po pitanju uticaja COVID –19 na ekonomske aktivnosti zemlje i državni odgovor na pandemiju.

Autori istraživanja za Crnu Goru su ekonomski analitičar Mirza Mulešković i Ammar Borančić, politikolog.

Autori su za Jutarnji Program TVCG saopštili da je istraživanje rađeno za potrebe pisanja istraživačkog rada zajedno sa istraživačima iz Srbije.

Skoro 32% građana Crne Gore koji su učestvovali u istraživanju "Stavovi građana i reakcija države na epidemiju COVID-19" kazalo je da će pandemija uticati na njihove porodične budžete više od jedne godine, dok je 34,4% ispitanika reklo da će uticati više od šest mjeseci, a manje od godinu dana.

“Oko 51 odsto ispitanika je kazalo da je zadovoljno trenutnim porodičnom budžetom”, naveo je Mulešković.

Svega šest odsto građana je navelo je da pandemija neće uticati na njihov kući budžet. Oko 13 odsto građana ne radi zbog pandemije, a njih 23 odsto se boji da će ostati bez posla.

Da će će ekonomske aktivnosti u državi krenuti na dolje smatra 63,6 odsto građana Crne Gore.

“Možemo reći da je oko 90 odsto građana reklo da je pandemija negativno uticala na ekonomske aktivnosti u Crnoj Gori”, kaže Mulešković i dodaje da je većina građana zabrinuta za ekonomske aktivnosti.

"Većina građani Crne Gore (46,6%), obuhvaćena ovim istraživanjem, vjeruju da će crnogorskoj ekonomiji trebati od jedne do tri godine da se oporavi od negativnih trendova izazvanih pandemijom COVID-19, dok je 23,4% mišljenja da će trebati maksimalno godina dana. Sa druge strane 11% smatra da će ovaj proces trajati više od 5 godina a za 18.9% to je period od tri do pet godina”, stoji u istraživanju.

Oko 73% građana zadovoljno reakcijom države i uvedenim mjerama. Samo 10 odsto građana nije zadovoljno reakcijom države.

Na pitanje da li smatraju da su mjere bile previse rigorozne njih 81% odgovara da nijesu, što potvrđuje da je gotovo jednak broj građana koji su zadovoljni uvedenim mjerama i prihvatio ove mjere kao neophodne, ne smatrajući ih previse rigoroznim ili nepotrebnim", navodi se u istraživanju, koje možete pogledati OVDJE.