Ekonomija

INDUSTRIJA SMRTI: Prodaja oružja narasla na 420 milijardi $ godišnje

Autor mondo,rs Izvor Beta

Svet je možda pred recesijom, banke i privredni koncerni otpuštaju ljude, ali ima i kome dobro ide - prodaja oružja globalno je porasla za gotovo pet odsto u 2018. godini. Dominiraju, naravno, SAD, ali ne miruju ni Rusi sa "s-400".

Izveštaj Stokholmskog međunarodnog mirovnog istraživačkog instituta (SIPRI), objavljen danas, pokazuje da je promet 100 najvećih proizvođača oružja dostigao je 420 milijardi dolara zahvaljujući najviše američkom tržištu.

Američki proizvođači drže 59 odsto tržišta i ubeležili su promet od 246 milijardi dolara, za 7,2 odsto veći nego godinu dana ranije.

"To je značajno povećanje za godinu dana, s obzirom na već visok nivo američke prodaje", rekla je za AFP direktorka SIPRI za program transfera oružja i vojnih izdataka, Od Fleran (Aude Fleurant).

Američke kompanije imale su koristi od odluke administracije predsednika Donalda Trampa da modernizuje oružane snage kako bi se učvrstila pozicija SAD prema Kini i Rusiji.

RUSI DOBRO "VALJAJU" SVOJ S-400

Istovremeno je vodeća ruska firma, Almaz-Antej, skočila na deveto mesto na listi najvećih proizvođača oružja u svetu sa prometom od 9,6 milijardi dolara, za 18 odsto većim nego u 2017. "Taj rast zasnovan je ne samo na snažnoj domaćoj tražnji, već i na kontinuiranom rastu prodaje oružja drugim zemljama, posebno izvozu sistema 'S-400'", navode se u izveštaju Stokholmskog instituta. Jedan od kupaca tih sistema je i članica NATO Turska koja se odlučila na kupovinu uprkos američkoj pretnji sankcijama.

Rusija je druga po proizvodnji oružja i drži 8,6 odsto tržišta ispred Velike Britanije sa udelom od 8,4 odsto i Francuske sa 5,5 odsto.

Izveštaj nije uključio Kinu, jer nije bilo dovoljno podataka, ali se procenjuje da su među 100 najvećih proizvođača oružja na planeti i između tri i sedam kineskih firmi.

Kina, kako se navodi, od 2013. troši 1,9 odsto bruto domaćeg proizvoda "na odbranu".

Dve vodeće evropske kompanije, Erbas i MBDA, takođe su odgovorile na "tražnju zbog stalnih oružanih sukoba i ozbiljnih tenzija u više regiona", rekla je Fleran.

Turska industrija oružja ima dve kompanije među 100 najvećih sa prometom od 2,8 milijarde dolara, za 22 odsto većim nego u prethodnoj godini.

Turska je "vođena ciljem da bude samodovoljna u snabdevanju oružjem i zato razvija proizvodnju oružja u svim segmentima (kopneni sistemi, vazdušni, mornarički, rakete)", rekla je Fleran.

"Turska je i uključena u trajni oružani sukob sa Kurdima i to takođe povećava tražnju oružja", dodala je ona.

Najveći svetski proizvođač oružja i dalje je američki (proizvođač aviona) Lokid Martin, koji tu poziciju drži od 2009, i koji je u 2018. godini ostvario promet od 47,3 milijarde dolara. Prodaja Lokid Martina pokriva 11 odsto svetskog tržišta.