Zbog boljih zarada i uslova mnogi radnici mijenjaju privatni za državni posao.
Mnogi radnici zbog boljih zarada i uslova prelaze iz privatnog u državni sektor., što nas dovodi do toga da svaki treći zaposleni radi u javnom sektoru. Zato se privatnici sve teže bore s konkurencijom državne uprave i dolaze do radnika, pa sagovornici Dnevnika TVCG smatraju da takav sistem nije održiv i poručuju da bi trebalo pooštriti kriterijume i uslove za zapošljavanje u javnoj upravi.
Siguran i plaćen posao san je svakog radnika, a od nedavno i realnost zaposlenih u javnom sektoru. Zbog boljih zarada i uslova mnogi radnici mijenjaju privatni za državni posao.
“Dominantno imamo preuzimanje već formiranih kadrova koji su se u realnom sektoru ostarili i nude im se uslovi koji nijesu usmjerenii ka dodatnom radu i angažovanju, već povoljnosti s druge strane. Te povoljnosti su fleksibilnje radno vrijeme, godišnji odmori.. I dok su poslodavci naročito u turizmu i ugostiteljstvu prinudjeni da uvoze radnike, broj zaposlenih u javnoj upravi raste”, kazao je iz Unije poslodavaca Slobodan Mikavica.
“Sad postaje država najveći poslodavac. Ona je već, kao što smo čuli pre par dana, zaposlila u zadnje tri godine oko pet hiljada novih ljudi, što u javna preduzeća, što u budžetske jedinice. Sistem, naravno, u dugom roku tako ne može da funkcioniše. Sistem troškova u javnoj upravi mora biti redukovan, mora biti doveden na neki optimalan nivo”, kazao je finansijski konsultant Stevan Gajević.
Preglomazna administracija često je neefikasna, a nerijetko umjesto znanja i iskustva za zapošljavanje u javnoj upravi važna je i partijska knjižica. Kako onda u takvim uslovima da se privatni sektor izbori s nelojalnom konkurencijom državne uprave..
U Crnoj Gori, prema podacima Uprave prihoda i carina, ukupno je zaposleno 240 hiljada građana, od čega gotovo 80 hiljada ili svaki treći radi u javnoj administarciji.