Ekonomija

DAMJANOVIĆ: FINANSIJE NE SMIJU DA TRPE ZBOG POLITIČKE NESTABILNOSTI

Autor Mirela Ljumić Izvor CdM

“U narednom periodu potrebno je definisati Fiskalnu strategiju i srednjoročni plan fiskalne konsolidacije, i podsticati bankarski sektor da bude više u funkciji crnogorske privrede."

Izvor: MONDO/Mirela Ljumić

,,Finansije ne smiju da trpe zbog postojeće političke nestabilnosti", poručio je ministar finansija Aleksandar Damjanović na danas održanom radnom sastanku povodom Programa ekonomskih reformi 2023-2025. godine.

U prostorijama Delegacije Evropske unije danas je, kako je saopšteno iz resora, održan radni sastanak povodom Programa ekonomskih reformi 2023-2025. godine, na kojem je tim Ministarstva finansija, na čelu sa ministrom Aleksandrom Damjanovićem razgovarao o važnosti dijaloga o ekonomskom upravljanju sa predstavnicima Evropske komisije, Verom Kadas (Direktorat za zapošljavanje, socijalna pitanja i inkluziju) Daliom Grigonyte (Direktorat za ekonomska i finansijska pitanja) i Krzysztof Zurekom (Direktorat za pregovore o susjedstvu i pregovaranju).

Na sastanku su, putem video uključenja učestvovali i šef jedinice za pregovore za Crnu Goru i Srbiju pri Generalnom direktoratu EK za susedstvo i pregovore, Michael Miller i, zamjenik šefa jedinice za zemlje kandidate i predkandidate Andras Tari.

Sastanak je, kako se navodi, bio prilika da se detaljno razmotre preporuke i komentari Evropske komisije na pomenuti dokument, kao i iznesu stavovi i posvećenost Ministarstva finansija i Vlade Crne Gore u ispunjavanju obaveza iz dijaloga sa EU pratnerima, kroz predstojeće ekonomske reforme bazirane na načelima odgovornog i održivog ekonomskog upravljanja.

“U skupštinsku proceduru upućene izmjene i dopune pet poreskih zakona, kojima je cilj povećanje budžetskih prihoda u funkciji zadovoljenja prepoznatih ekonomskih potreba, uz očuvanje nivoa osnovnih poreskih stopa kao što su PDV i porez na dohodak fizičkih lica, ali i u funkciji ispunjavanja uslova Svjetske banke za planirani aranžman”, saopštio je Damjanović, kako prenosi CdM.

Takođe, ministar je ukazao da se novim Zakonom o budžetu i fiskalnoj odgovornosti koji je usvojila Vlada, stvaraju pravne prestpostavke za formiranje Fiskalnog savjeta kao nezavisnog tijela koje će nadzirati sprovođenje fiskalne politike i davati predloge i mjere za njeno unaprjeđenje, čime će se, kako je istakao, “značajno osnažiti fiskalna odgovornost”.

Pored navedenog, očekivanja su da će izmjene poreske legislative u značajnom smanjiti obim sive ekonomije i povećati poreski obuhvat, te da će sistem igara na sreću, kroz izmjene i dopune zakona koji uređuje ovu oblast, biti “preciznije i adekvatnije definisan, a prihodi od ove djelatnosti značajno uvećani”.

Iz resora navode da kada je riječ o prvim pokazateljima naplate prihoda u tekućoj godini, podaci za 45 dana pokazuju da su “ostvareni prihodi u iznosu većem od planiranog”.

Govoreći u kontekstu političke situacije, ministar je poručio da “finansije ne smiju da trpe zbog postojeće političke nestabilnosti”, te kada je riječ o održivosti javnih finansija i ekonomskom napretku, “ne mogu i neće se praviti nikakvi ustupci, već institucije u punom kapacitetu treba da slijede zacrtanu mapu evropskog puta”.

Miller je pozdravio napore Crne Gore da u domenu fiskalne i ekonomske politike napravi korak bliže ka EU integracijama, i pohvalio predstojeće formiranje Fiskalnog savjeta, kao tijela koje podstiče odgovorno i održivo fiskalno planiranje i sprovođenje politika.

,,. U domenu zaduživanja za projekte od kapitalnog značaja, koji su označeni kao geopolitički prioritet, kao što je auto-put, preporuka je da se aranžmani planiraju sa punom pažnjom i oprezom, uvažavajući aktuelni globalni kontekst. Uz oprezno fiskalno planiranje i disciplinu, Crnoj Gori treba razvojna paradigma u svijetu koji se rapidno i radikalno mijenja, a energetska tranzicija, digitalna transformacija i saobraćajni projekti u funkciji bolje povezanosti mogu biti preduslovi za dinamičniji ekonomski razvoj”, naveli su iz resora, prenosi CdM.

Podsjećamo, PER je najvažniji Vladinin dokument za planiranje ekonomske politike i upravljanje reformama, sa ciljem održavanja makroekonomske stabilnostio, jačanje međunarodne konkurentnosti i poboljšavanje uslova za inkluzivni rast.