Ekonomija

JOKOVIĆ: NEĆE BITI KRIZE U SNADBIJEVANJU HRANE!

Autor Anđela Pešić Izvor Vijesti

Iznio je podatak prema kojem je Crna Gora prošle godine prihodovala 6,3 miliona eura od šumarstva, a izdvajanja za Uprave za šume su bila oko 5 pet miliona.

Izvor: MONDO/Nikoleta Vukčević i Teodora Orlandić

Ministar poljoprivrede, sumarstva i vodoprivrede Vladimir Joković kazao je da su jedan od najvećih problema u tom ministarstvu dešavanja u vezi šumartsva, odnosno koncesije koje ističu ove godine, prenose Vijesti.

Iznio je podatak prema kojem je Crna Gora prošle godine prihodovala 6,3 miliona eura od šumarstva, a izdvajanja za Uprave za šume su bila oko 5 pet miliona.

"To je neto prihod 1,3 miliona, a imali smo koncesije koje su trajale po pet godina... Iz Uprave za šume sam dobio informaciju da su ustanovili brojne nepravilnosti, da su podnijete krivične prijave... Moraćemo da izvršimo ozbilju reformu šumarstva", poručio je Joković.

Ponovio je da Crna Gora jedina u regionu prodaje drvo u dubećem stanju.

Smatra i da je najbolje da se formira državno preduzeće "Crna Gora šume", koje bi sjeklo i izvlačilo na puteve drvnu masu i prodavalo je.

Poslanicu Građanskog pokreta URA Suada Zoronjić pitala je šta je Vlada i Ministarstvo poljoprivrede, sumarstva i vodoprivrede učinilo po pitanju dodjele sirovine plavskim drvoprerađivačima radi pokretanja finalne obrade drveta koja je dosadašnjom koncesionom politikom gotovo uništena.

Joković je konkretno na to pitanje odgovorio da će sve prijave ispitati

“Zakucali ste na otvorena vrata. Sve ćemo procesuirati”, rekao je Joković.

Zoronjić je interesovalo i šta ministarstvo radi u vezi sve većih cijena peleta.

Joković je poručio da su cijene peleta svugdje u Evropi skočile, da su tone u Srbiji oko 400 eura, u Austriji oko 500.

"Ja sam razgovarao sa proizvođačima i negdje smo blizu dogovora da cijene budu ispod 300 eura, jer je njihova proizvodna cijena oko 210-220 eura", rekao je Joković.

Radni tim odlučuje o zaplijenjenim cigaretama

Poslanik Demorkata Momo Koprivica pitao je ministra da li podržava stav premijera Dritana Abazovića izrečen u Luci Bar 14. maja da će zaplijenjene cigarete da se prodaju i pare upumpaju u državni budžet?

"Da li se Komisija za ekonomsku politiku bavila ovim pitanjem i je li nešto preduzela po tom planu? Na koji način bi legalizovali i stavili u promet odnosne cigarete, te da li biste bili i za prodaju drugih ilegalnih proizvoda i upumpavanje prihoda u državni budžet", pitao je Koprivica.

U pisanom odgovoru Joković je naveo da je formiran meduresomi radni tim u okviru Ministarstva finansija za pripremu modela za regulisanje statusa duvanskih proizvoda, sa zadatkom da predloži najbolji mogući model za regulisanje statusa duvanskih proizvoda.

"Radni tim intenzivno radi na analizi postojećih zakonskih rješenja i sagledavanju svih opcija, uključujući i izradu zakona, da bi se predložio najbolji model za rješavanje ovog značajnog pitanja, nakon čega će se na Komisiji za ekonomsku politiku razmotriti ponuđena rješenja i donijeti odgovarajuće odluke i preporuke, koje će biti u skladu sa pravnim propisima, a u korist građana Cme Gore", navodi se u odgovoru Jokovića.

U planu formiranje Fonda kako bi se lakše povlačio novac iz IPARD fondova

Joković je kazao da je Crna Gora u obavezi da vrati 759.662 eura je nepovratno izgubila kroz IPARD II program.

"Kako Crna Gora sredstva iz 2017. godine (6 miliona eura evropskih sredstava) nije utrošila u cjelosti (potrošeno je 5.240.337 eura) u obavezi je da vrati 759.662,60 eura i to predstavija iznos sredstava koji je nepovratno izgubljen", rekao je Joković.

Poslanika DPS-a Petra Ivanovića interesovalo je koliko je do sada Crna Gora nepovratno izgubila novca iz programa IPARD, te koliko Joković očekuje da će se izgubiti do kraja 2023. godine i što je konkretno preduzeo da se umanji šteta.