Ekonomija

NOVČANICE EURA ODLAZE U ISTORIJU! Uvodi se i DIGITALNI novac, evo šta to tačno znači

Autor Jovana Raičević Izvor mondo.rs

Kristin Lagard, zatražila da do 2024. godine, stručnjaci izaberu novi dizajn novčanica te valute.

Izvor: Shutterstock/Yuliasis

Predsjednica Evropske središnje banke (ECB), Kristin Lagard, zatražila je od 19 stručnjaka iz članica eurozone, po jednog iz svake zemlje, da do 2024. godine izaberu novi dizajn novčanica te valute, pišu britanski mediji.

Trenutno se na novčanicama nalaze prozori, vrata i mostovi, a ECB kaže da su bazirani na različitim epohama i stilovima, prenosi britanski Telegraf. Novi dizajn će osmisliti panel savjetnika koji će biti sastavljen od eksperata iz mnogih područja - od umetnika i dizajnera do fizičara i arheologa, a novčanicama će se promijeniti izgled kako bi postale pristupačnije Evropljanima svih starosnih grupa i kultura.

Nakon što panel osmisli nova vizuelna rešenja, ECB će ih dati na javnu raspravu. Uslijediće konkurs nakon kojeg će se održati dodatne konsultacije, a konačnu odluku o izgledu novih euro novčanica donijeće Upravni odbor ECB-a, tijelo koje inače donosi odluke o kamatnim stopama i sličnim pitanjima.

Novčanice se neće ukinuti

Odluka o redizajnu dolazi nakon što je odluka ECB-a o mogućnosti implementacije novog digitalnog evra zabrinula mnoge i potencijalno nagovijestila kraj fizičkom novcu.

Lagardova je naglasila da se novčanice neće ukinuti.

"Novčanice ostaju. One su vidljivi simbol zajedničke Evrope, pogotovo u vremenima krize, a još su izuzetno tražene. Nakon 20 godina, vrijeme za reviziju izgleda naših novčanica kako bismo ih učinili pristupačnijima Evropljanima svih starosnih grupa i kultura", rekla je Lagardova za britanske medije.

Izvor: MUP Srbije

ECB još nije odlučio kako će novčanice izgledati, što znači da će njihov dizajn oblikovati panel savjetnika. Trenutno je u opticaju 27,6 milijardi eura novčanica koje vrede više od 1,5 biliona eura.

Najviše je novčanica od 50 eura, kojih ima 13,4 milijardi, a slijede ih novčanice od 20 eura, kojih ima 4,5 milijardi. Novčanica od 100 eura ima dvije milijarde, a isto je toliko i novčanica od 10 i pet eura. Novčanice od 200 i 500 su ređe, a svakih ima po jednu milijardu.

Novčanice od 500 eura se ne štampaju već par godina, jer je postojala bojaznost da ih kriminalci koriste za efikasno prebacivanje velikih količina novca, ali postojeće nisu povučene već su ostale u opticaju.

Digitalni euro - šta to tačno znači

Evropska centralna banka (ECB) napreduje u naporima da stvori digitalnu verziju eura, jer upotreba gotovine opada, a Kina ubrzava testiranje sopstvenog e-juana. Centralna banka je najavila u sredu dvogodišnju istragu koja će ispitati "ključna pitanja u vezi sa dizajnom i distribucijom" digitalnog eura i analiziraće njegov potencijalni uticaj na tržište.

Konačna odluka o tome da li će se uvesti digitalni euro doći će kasnije.

"S obzirom na digitalnu transformaciju koja je u toku i koja ima potencijal da transformiše plaćanje, pa čak i čitav finansijski sistem, centralne banke moraju da idu u korak sa tempom vremena", kaže Fabio Paneta, član izvršnog odbora ECB u blogu.

Izvor: MONDO/Nikoleta Vukčević

Digitalni euro ne bi zamijenio gotovinu, ali bi funkcionisao na isti način. Umjesto da robu ili usluge plaćaju novčnicama, Evropljani bi mogli da koriste elektronski oblik novca, koji su izdali Evropska centralna banka ili nacionalne centralne banke u digitalni novčanik.

Paneta je rekao da će centralna banka težiti započinjanju razvoja digitalnog eura po završetku istražnog perioda. Taj sledeći proces "mogao bi da potraje oko tri godine", stavljajući Evropu na put da potencijalnu uvede digitalnu valutu 2026. godine.

Tagovi