Politika

ABAZOVIĆ: OVO JE "ZAKON PROTIV MAFIJE"! VRIJEME JE DA SE STANE NA KRAJ NELEGALNOM BOGAĆENJU

Autor Jovana Raičević

Završena je konferencija povodom prezentovanja modela oduzimanja imovine nezakonitog porijekla, kao doprinos otvaranju i kvalitetu javne rasprave

Izvor: Vlada Crne Gore

Potpredsjednik Vlade Crne Gore Dritan Abazović, državni sekretar u Ministarstvu pravde, ljudskih i manjinskih prava Boris Marić, državni sekretar u Ministarstvu finansija i socijalnog staranja Janko Odović i savjetnik potpredsjednika Vlade za pravna pitanja Ivo Šoć, predstavljaju model oduzimanja imovine nezakonitog porijekla, kao doprinos otvaranju i kvalitetu javne rasprave.

Izvor: Vlada Crne Gore

Potpredsjednik Vlade Crne Gore Dritan Abazović kazao je da će taj zakon biti sistemski, te da će u značajnoj mjeri doprinijeti borbi protiv organizovanog kriminala i korupcije.

Riječ o zakonu koji je, kako je rekao, jasan i vrlo ambiciozan sa ciljem da se stane na kraj nelegalnom bogaćenju, naveo je Abazović.

“Ja bih ovaj zakon nazvao, zakon protiv mafije”, kazao je Abazović.

On je istakao da očekuje podršku 81 poslanika u Skupštini.

"Ja očekujem da svi poslanici, bez odlaganja nakon javne rasprave, daju podršku ovom zakonu", poručio je Abazović.

Abazović je rekao da je mnogo važno da "napadnu" imovinu.

"Moći ćemo odmah po donošenju zakona da targetiramo dio imovine iz nekih poznatih slučajeva, koji nisu dobili epilog. U pitanju je milionska imovina. Treba da se pomogne budžet, ali i građani, školstvo, zdravstvo", poručio je potpredsjednik Vlade.

 Podsjetio je i da je to sistemski zakon, kojim je završen jedan dio posla, te da će ključna biti primjena.

Šoć: Nije inkvizitorski zakon,  imovina koja je nezakonito stečena će se kroz sudski postupak oduzimati

Savjetnik potpredsjednika Vlade za pravna pitanja Ivo Šoć kazao je da to nije inkvizitorski zakon.

Izvor: Vlada Crne Gore

“Ovo je model koji garantuje stvaranje sistema kojim će se efikasno utvrđivati imovina koja je nezakonito stečena i kroz sudski postupak oduzimati, ako se ne utvrdi da je zakonito stečena”, istakao je Šoć.

Naglašava i da je bilo važno izbjeći populizam i rješenja koja bi lijepo zvučala, ali ne bi bila primjenjiva.

“Uvjereni smo da će ovaj zakon uz pravilnu primjenu pokazati efikasnost”, ocijenio je Šoć.

Marić: Biće dovoljan osnov sumnje za otvaranje izviđaja

Izvor: Vlada Crne Gore

Državni sekretar u Ministarstvu pravde, ljudskih i manjinskih prava Boris Marić kazao je da očekuje da na javnoj raspravi dobiju predloge koje će razmatrati i inkorporirati.

"Savjet Evrope daje nam podršku u ovom projektu. Eksperti iz Britanije, Njemačke i Italije takođe će dati. Srce mehanizma biće inkorporirano u već postojeći Zakon o oduzimanju imovine stečene kriminalnom djeltanošću. Biće promijenjeno ime zakona. Irska je rodonačelnik in rem modela. Crnogorski model će biti moćan model protiv korupcije i daće ozbiljne rezultate", poručio je Marić.

On je naveo da je osnovni cilj oduzimanje imovine radi sprečavanja vršenja krivičnih djela.

"Biće dovoljan osnov sumnje za otvaranje izviđaja. Tužilac će formirati finansijske timove koji će ispitivati imovinu. Ako se utvrdi da je prikupljeno dovoljno dokaza u vezi neke imovine, njen imalac će morati da da izjavu. Onda se sačinjava izvještaj i pokreće građanski postupak za oduzimanje nezakonito stečene imovine. Teret dokazivanja je na onom ko je nezakonito stekao imovinu. Ako ne dokaže, ona ide Upravi za imovinu. Kada se pokrene finansijska istraga, imovina će biti zamrznuta. Presuda u građanskom postupku neće zavisiti od presude u krivično", poručio je Marić.

Odović: Nije samo imovina problem, već i neprijavljeni dohodak

Državni sekretar u Ministarstvu finansija i socijalnog staranja (MFSS) Janko Odović je rekao da s obzirom da je pojava kriminala i korupcije složena, Vlada je nastupila jedinstveno i donosi set zakona.

Izvor: Vlada Crne Gore

 "Imovina nije samo problem, već i neprijavljeni dohodak. Imaćemo dva dodatna mehanizma koja ćemo moći da primjenjujemo. Ako se na sudu utvrdi porijeklo imovine, tada stupa na scenu klasični poreski postupak, kojim se utvrđuje je li imovina prijavljena i oporezovana u skladu sa zakonom. Vlada je pristupila izmjenama drugih zakona, kao što je Zakon o poreskoj administraciji, koji još nije razmatran u parlamentu. Davaće se ovlašćenje poreskom organu da od svih pravnih i fizičkih lica može tražiti podatke koji mogu poslužiti za utvrđivanje toga koju imovinu neko lice posjeduje", kazao je Odović.

On je dodao da se ujedno, zakonom daje ovlašćenje da se utvrđuje poreska obaveza na neprijavljeni prihod.

"Ovlašćenje za procjenu vrijednosti imovine imaće poreski inspektor. Imovina fizičkih lica koja se nalazi u inostranstvu moći će da bude procijenjena i na pretpostavljeni dohodak kojim je stečena, taj dohodak bude oporezovan po stopi od 80 odsto", poručio je Odović.

Abazović: Očekujem da se parlament odblokira i zakaže sjednica što prije

Abazović je rekao da će održati dva okrugla stola o nacrtu.

"Očekujem da poslanici jednoglasno podrže zakon. Očekujem da se parlament odblokira i zakaže sjednica što prije, i zbog budžeta, Tužilačkog savjeta... Naša četiri poslanika podržavaju ovaj zakon i ničim ne blokiraju rad Vlade. Neka oni koji ne dolaze u parlament i ucjenjuju popisom, rekonstrukcijom Vlade... objasne građanima zašto nema ovih zakona", rekao je Abazović.

"Mehanizmi za oktrivanje prikrivene imovine su ogromni"

Marić je izjavio da postoje ozbiljni mehanizmi za ispitivanje imovine u inostranstvu.

"Članica smo međunarodnih tijela s kojima razmjenjujemo informacije. Tu nema nekog problema, samo mora da se radi. Mehanizmi za oktrivanje prikrivene imovine su ogromni. Sudski građanski postupak će biti ograničen u trajanju", naveo je Marić.

"Postupak utvrđivanja porijekla imovine biće brz,efikasan i transparentan"

Odović je dodao da se Vlada potrudila da narodu da brz postupak i ispuni obećanje od 30. avgusta prošle godine.

"Poreski postupak omogućava razmjenu poreskih podataka s praktično svim državama svijeta. Postupak utvrđivanja porijekla imovine biće brz,efikasan i transparentan", rekao je on.

"Privremeno zamrznuta imovina nekim osobama, čeka se pravosnažna presuda"

Šoć je rekao da je sada privremeno zamrznuta imovina nekim osobama i da se čeka pravosnažna presudu.

"Već sad imate mogućnost da ta imovina ide u građanski postupak", poručio je on.

Šoć je rekao da poslanički imunitet neće imati nikakvog uticaja na građanski postupak.

Abazović je naglasio da ne treba objašnjavati građanima vrijednost ovog zakona.

"Oni jedva čekaju da on stupi na snagu. Ako postoje neke naše dileme u vezi političke zbilje, one ne determinišu ovo pitanje", rekao je Abazović.