Politika

MEDOJEVIĆ: GRAĐANI PLAĆAJU NAJSKUPLJE LJEKOVE U REGIONU!

Autor Jovana Raičević

"I u oblasti utvrđivanja cijene ljekova, Vlada nastavlja politiku Demokratske partije socijalista koja je dovela do toga da režimska DPS firma Glosarij ima apsolutni monopol na tržištu ljekova, medicinske opreme i sredstava", poručio je lider PzP-a Nebojša Medojević.

Izvor: MONDO/Nikoleta Vukčević

"Višedecenijskim korumpiranim funkcionerima u sistemu zdravstva, ucjenama i preuzimanjima, režimska firma Glosarij je uspostavila nedopuštenu koncentraciju na tržištu od oko 100 miliona eura", kazao je predsjednik Pokreta za promjene Nebojša Medojević.

 On je naglasio da Glosarij danas kontroliše više od 80 odsto veleprodaje, a preko povezanih firmi ima dominantnu poziciju u segmentu maloprodaje.

“U uslovima stvarnog monopola, Vlada ne može samo da “pregovara” sa monopolistima. Regulator je već odavno morao da reaguje i da u uslovima faktičkog monopola, REGULIŠE cijene. Na način da se odobri regulatorni prihod i priznaju stvarni troškovi uvoza ljekova i da se na te realne cijene odobri razumna stopa profita (10-15 odsto). Država mora da limitira cijene ljekova i onemogući faktičkog monopolistu da zloupotrebljava poziciju na tržištu i formira astronomske cijene sa maržama i do 700 odsto, pa i više. Cijene ljekova u Crnoj Gori su višetsruko veće nego u Srbiji i to za iste ljekove koji se proizvode u inostranstvu”, kazao je Medojević.

Kako je dodao, za postizanje te protivustavne i nezakonite monopolske pozicije Glosarij je obezbjeđivao podršku ili ćutanje svih Vlada DPS.

“Evo i nova Vlada ćuti i ignoriše monopol Glosarija. Kako se radi o profitu od preko 40-ak miliona eura godišnje za Glosarij zbog ovog ćutanja i ove Vlade, izgleda da su u pitanju neki veoma snažni “argumenti”. Država ne smije da dozvoli monopol na tržištu. Ali ako je monopol stvoren, država mora da ga reguliše ili razbijanjem monopola i obezbjeđivanjem konkurencije ili regulacijom cijena”, naglasio je lider PzP.

Država, kazao je, nema šta da pregovara sa farmaceutskim kompanijama, a posebno ako se pregovara tajno i neposredno, gdje uvijek postoji rizik korupcije.