Reforma javne uprave jedna je od ključnih aktivnosti kojima će biti posvećena ova Vlada, kazao je premijer Zdravko Krivokapić, na današnjoj sjednici Vlade
On je, kako je saopšteno iz Ministarstva javne uprave, digitalnog društva i medija, otvorio danas prvu sjednicu Savjeta za reformu javne uprave, u novom sazivu.
„Krivokapić je u uvodnom izlaganju istakao da je reforma javne uprave jedna od ključnih aktivnosti kojima će biti posvećena ova Vlada“, navodi se u saopštenju.
On je rekao da je nosilac kvalitetne javne uprave kompetentan službenik, i da javna uprava u svom radu stalno mora biti usmjerena na građane i njihove potrebe.
Krivokapić je ocijenio da je neophodno mapirati sve manjkavosti procesa rada u javnoj upravi, i u kontinuitetu raditi na unapređenju poslovnih procesa i digitalnoj transformaciji, kako bi javna uprava bila efikasna u svom radu.
On je, kako je saopšteno, kazao da je u svim oblastima reforme javne uprave neophodno realizovati konkretne aktivnosti u odnosu na probleme koji su nagomilani u prethodnom periodu.
Ministarka javne uprave, digitalnog društva i medija, Tamara Srzentić, rekla je da je reforma javne uprave visoko na listi prioriteta ove Vlade i jedan od najvećih strateških prioriteta Ministarstva.
Ona je kazala da javna uprava 21. vijeka treba da bude otvorena, efikasna, inkluzivna, agilna, brža, dostupna, jednostavna, koja počiva na istraživanjima i analitikama, kako bi dizajnirali bolje procese, politike i platforme u skladu sa interesima i potrebama građana.
Navodi se da je današnja sjednica Savjeta za reformu javne uprave za cilj imala upoznavanje članova Savjeta, usvajanje Poslovnika o radu, kao i predstavljanje ciljeva i vizije Strategije reforme javne uprave od 2022. do 2026. godine, čija priprema je u toku.
„Savjet se upoznao sa operativnim ciljevima strategije koji se odnose na optimizaciju javne uprave, efikasno pružanje usluga na osnovu potreba građana i privrede, kao i punu interabilnost registara i povećanje broja elektronskih usluga na visokom nivou sofisticiranosti“, kaže se u saopštenju.
Iz Ministarstva su naveli da su svi članovi Savjeta tokom diskusije dali svoje viđenje pravaca buduće reforme javne uprave sa posebnim osvrtom na indikatore uspjeha reforme javne uprave, njene optimizacije, kao i otvorenosti i transparentnosti u radu.
„Savjet je zaključio da je reforma javne uprave ključna za proces pristupanja Evropskoj uniji (EU), kao i da je potrebno dodatno osnažiti službenike i njihove kompetencije kako bi reformski proces bio uspješan“, kaže se u saopštenju.
Članovi Savjeta su ocijenili da reformu javne uprave treba da prati digitalna transformacija poslovnih procesa, i da sam uspjeh reforme zavisi od ciljeva koji će se stalno mjeriti, ali i o njima izvještavati.
„Na kraju sjednice konstatovano je da će buduća reforma javne uprave u svom opsegu biti cjelovita i da u svakom trenutku mora odgovoriti potrebama građana“, navodi se u saopštenju.
Iz Ministarstva su kazali da se rad na Strategiji reforme javne uprave nastavlja, kroz proces koji je u potpunosti inkluzivan i koji uključuje veliki broj fokus grupa i operativnih timova koje čine lokalni i međunarodni partneri iz javnog, civilnog i privatnog sektora.
Dodaje se da je usvajanje Strategije reforme javne uprave planirano za posljednji kvartal ove godine.
Na sjednici je, kako je saopšteno, usvojen Poslovnik o radu Savjeta za reformu javne uprave.
Članovi Savjeta su ministarka javne uprave, digitalnog društva i medija Tamara Srzentić, ministar unutrašnjih poslova Sergej Sekulović, ministar finansija i socijalnog staranja Milojko Spajić, ministar ekonomskog razvoja Jakov Milatović, glavna pregovaračica za pregovore o pristupanju Crne Gore EU Zorka Kordić.
Članovi Savjeta su i direktorica Uprave za kadrove Jovana Nišavić, direktor Agencije za slobodan pristup informacijama i zaštitu podataka o ličnosti Ivan Medojević, predstavnik Zajednice opština Crne Gore Vuksan Vuksanović, predstavnik Univerziteta Crne Gore Ivan Radević, predstavnice nevladinih organizacija Biljana Papović i Milena Muk.