Politika

OBEŠTEĆENJA BIVŠIM VLASNICIMA ODUZETIH IMOVINSKIH PRAVA BIĆE ISPLAĆENA, U JAVNOJ UPRAVI ZAPOSLENO JOŠ  4. 195 OSOBA

Autor Jovana Raičević Izvor MINA Izvor CdM

Vlada je donijela Uredbu o utvrđivanju isplate obeštećenja bivšim vlasnicima oduzetih imovinskih prava u novčanim sredstvima za ovu godinu. a nakon sjednice saopšteno je da je broj zaposlenih u javnoj upravi, suprotno planu optimizacije, povećan za 8 %.

vlada sjednica
Izvor: Vlada CG

Iz Vlade su kazali da je Zakonom o budžetu za ovu godinu za obeštećenje planirano 2,5 miliona EUR, pa je Uredbom utvrđena dinamika i način isplate godišnje rate bivšim vlasnicima u novčanim sredstvima za ovu godinu, utvrđenim konačnim rješenjima komisija koja su dostavljena Fondu do 31. decembra prošle godine.

„Isplata obeštećenja obračunava se prema vrijednosti koja odgovara tri odsto od preostalog neisplaćenog iznosa obeštećenja“, navodi se u saopštenju.

Vlada je takođe donijela Odluku o utvrđivanju nacionalne kontrolne liste robe dvostruke namjene.

Odlukom se, kako je saopšteno, Nacionalna kontrolna lista robe dvostruke namjene usklađuje sa propisima Evropske unije (EU) koji se odnose na uspostavljanje režima za kontrolu izvoza, prenosa, brokeringa i tranzita robe dvostruke namjene u EU.

„Implementacijom ovog dokumenta ispunjavaju se preuzete obaveze koje proističu iz članstva Crne Gore u Ujedinjenim nacijama (UN), kao i brojnih međunarodnih rezolucija, preporuka i drugih dokumenata na planu sprečavanja proliferacije oružja za masovno uništenje i borbe protiv terorizma“, dodaje se u saopštenju.

Vlada je usvojila Predlog za davanje saglasnosti za kreditno zaduženje DOO „Puteva“ Podgorica kod Crnogorske komercijalne banke (CKB) u iznosu od 2,05 miliona EUR, za potrebe kupovine postrojenja za proizvodnju asfaltne baze.

„Vlada je dala saglasnost da Glavni grad Podgorica izda mjenicu kao sredstvo obezbjeđenja za kreditno zaduženje DOO „Putevi“ kod CKB, za obaveze u visini od 80 odsto neotplaćenog iznosa zajma, odnosno najviše do iznosa od 1,64 miliona EUR“, navodi se u saopštenju.

“Usvojen je izvještaj o realizaciji Plana optimizacije javne uprave 2018-2020, za 2020. godinu sa osvrtom na implementaciju cjelokupnog dokumenta. Strategijom reforme javne uprave 2016-2020 i Planom optimizacije javne uprave 2018-2020 predviđeno je smanjenje broja zaposlenih na centralnom nivou za pet odsto, a na lokalnom za 10 odsto do kraja 2020. godine u odnosu na početnu vrijednost definisanu u decembru 2017. godine”, navodi se u saopštenju.

U Izvještaju je konstatovano da ovaj cilj nije ispunjen, dodaje se, a umjesto planiranog smanjenja došlo je do povećanja broja zaposlenih za osam odsto, prenosi CdM.

“Podaci pokazuju da je na centralnom nivou tokom sprovođenja Plana došlo do povećanja broja zaposlenih za 3.134, a na lokalnom za 1.061, što ukupno čini povećanje od 4.195 zaposlenih na nivou javne uprave u periodu od jula 2018. do decembra 2020. godine”, saopšteno je iz Vlade.

Dodaje se da je u diskusiji ocijenjeno da glomazna i nefunkcionalna administracija predstavlja veliko opterećenje za državni i lokalne budžete, a efikasnost rada nije na zadovoljavajućem nivou, ističe CdM.

“U fokusu rada ove Vlade je, temeljno i sistemsko uređenje svih pitanja od značaja za funkcionisanje izvršne vlasti i nosilaca najviših funkcija kako bi se spriječila potencijalna zloupotreba, sankcionisalo nezakonito postupanje, a time zaštitio javni interes i osiguralo povećanje povjerenja javnosti u rad Vlade. Jedna od prvih mjera koju će Vlada preduzeti ka poboljšanju ovakvog stanja u javnoj upravi jeste donošenje Zakona o Vladi, koje je planirano do kraja tekuće godine. Svrha donošenja ovog zakona je stvaranje odgovarajuceg pravnog sistema koji omogućava djelotvorniju institucionalnu koordinaciju, efikasniju javnu potrošnju i povećanu odgovornost rada javne uprave”, zaključuju u Vladi.